Népszerű bejegyzések

2011. október 31., hétfő

Az én szerelmes hitem

Az elmúlt napok történései/A hétköznapi horror megjelenése, sorozatos öngyilkosságok./
Töprengésre késztettek.
Milyen jövőképe van, a Ma emberének?
Segítségül hívtam fr.Bagyinszki Ágoston ferences világiak előtt elhangzott elmélkedését Szent Ferenc szerelmes hitéről.
Ebből emelek ide néhány gondolatot:
Szent Ferenc szerelmes hite lendületes hit, szerelmes hit.
Olyan hit mozgatja életét, amely magas hőfokon megélt istenkapcsolatából ered.
Szerelmese a Magasságbelinek.
Egész életét, ennek a szerelemnek a dinamizmusa mozgatja.
Egy olasz gondolkodó, Francesco Alberoni, aki életművének jelentős részét a szerelem emberi jelentőségének tanulmányozására szentelte, „Szeretlek” című könyvében néhány tanulságos megállapítást tesz.
Az egyik, hogy a tiszta szerelem mindig a jövőbe tekint.
Mindig a jövő felé lendíti az ember irányát.
Amikor valakit elér a szerelem, az addig megélt világ összeroppan, összeomlik.
Valami új van kialakulóban.
A Ferencnél megcsodált szerelmes istenhit ugyanezt a dinamikát mutatja ki az emberben.
Ugyanezt hívja elő belőlünk.
Az az ember, aki az élő Istennel megtapasztalt eleven kapcsolatban éli mindennapjait, jövőbe tekintő ember.
Olyan valaki, akinek szüntelenül megvannak az álmai.
Ezek az álmok, a Szentlélektől ihletett, megformált, valóra váltandó álmok.
Ezek az álmok kijelölik a mindennapi tennivalóknak az útját is.
Ennek a szerelmes istenhitnek jellegzetessége, hogy összeomlik bennem az a világ, amelyben korábban éltem.
/ Ez bizonyára életem során, újra és újra bekövetkezhet./
Hinnem kell a Lélek ihletésének a hogyan tovább? Kérdésében!
A megtérésútján megélhetem, hogy hogyan épül fel az Istennel való kapcsolatomban egy új belső és külsővilág az életemben.
Minden szent ember ilyen, szerelmes hitű keresztény ember volt, akinek az Istenszerelem felszabadította az álmait.
Szent Ferenc is úgy álmodik meg egy új életformát, hogy ezzel társakat vonz maga köré.
Egész életemben szerelmes voltam.
Ma is szerelmes vagyok a szerelembe.
A sikeres ember arra hív:
Merj nagyot álmodni!
Magam Boldog emberként úgy élek, hogy nyugodtan merülök mély álomba.
Napvilágban azonban éberen figyelek, hogy észrevegyem a nagy Ő, minden szerelmes pillantását észrevegyem, viszonozzam.
Hiszem, ha mindannyian rátalálunk a Nagy Őre, egy új világot találunk.

2011. október 30., vasárnap

BöjteNagypapaöröme

Jelenleg 11 gyermek és két felnőtt lakója van a Szent Katalin Otthonnak.

Kászoni házunkat meglátogattam! Jó volt látni a sok aranyos gyereket, a kedves kollégáinkat, akik nemcsak jól érzik magukat az új házban, hanem a munkát, a feladatot is örömmel, jókedvvel végzik, és ez meglátszik mindenen! Örömmel látom, hogy Szent Katalin otthonban és annak lakóiban nemcsak nekem, hanem a helybelieknek is kedve telik. Tojást, tejet, krumplit, tűzifát kaptunk, kapunk szinte naponta a jószívű emberektől. Jól indult a ház, imádkozunk, hogy a továbbiakban is Isten áldása legyen a Szent Katalin otthonon!

Szeretettel, Csaba t.
Forrás: magnificat.ro

2011. október 29., szombat

Az öregek hónapjában


Október, az öregek hónapja.

Ilyenkor figyelmesebbek vagyunk idős családtagjainkkal, többet figyelünk magunkra, ha már magunk is benne vagyunk a korban.

Egyesek előveszik a fotóalbumot, könnyes szemmel nézegetik.

Én boldogan nézem rég nem látott fotóimat.

Küzdelmes élet áll mögöttem.

Nincs szégyenkezni valóm.

Életem úgy éltem, hogy mindenki szemébe szeretettel, szégyenkezés nélkül nézhetek.

Angyali üzenet


"A halál, a veszteség érzése mindig fájdalmas, de különösen az, ha egy gyermek, számára a legfontosabbat - az Édesanyját - veszíti el.

Történetünk kis szereplőjével éppen ez történt. Mikulás napja előtt két héttel halt meg az Édesanyja. Az apukája próbálta félretenni az őt ért veszteséget, hogy a kislányának minél több vigaszt tudjon nyújtani. Megbeszélte hát egy barátjával, aki Télapóként egy közeli áruházban dolgozott, hogy legyen ebben segítségére. Elmondta az elképzeléseit, a „Télapó” pedig boldogan vállalta el a feladatot. Megbeszélték, hogy másnap ellátogatnak az áruházba, hogy a kislányt találkozhasson a Télapóval.

Másnap hamar végeztek a vásárlással, és az apa úgy intézte, hogy arrafele menjenek, ahol a télapónak elmondhatták a gyerekek kívánságaikat. A kisfiúk és a kislányok énekeltek, verset mondtak a Télapónak, de volt, aki csak hallgatott, a többiek pedig, akik még nem kerültek még sorra, szájtátva figyelték a produkciókat.

A kislány is nézegette őket, de míg a többiek szemében vidámság csillogott, az övében valami mély, szelíd fájdalom. Eszébe jutott, hogy tavaly talán ugyanitt állt és az Édesanyja kezeit szorongatva várta, hogy ő is sorra kerülhessen a Télapónál. Az emlékezés könnyeket csalt bánatos szemeibe. Az apja észrevette, és vigasztalóan megszorította a puha kis kezecskét. Magához ölelte a kislányt és olyan elveszettnek látszottak a vidám nevetéstől, és izgatott beszélgetéstől hangos tömegben. Aztán a Télapó, mintha csak véletlenül nézett volna feléjük,, a kislányra nézett. Kissé összeráncolta a homlokát és úgy tett, mint aki erősen gondolkodik.

- Niki!? Ugye Te vagy Niki? Gyere csak, van itt Neked egy vers. Az a címe, hogy Angyali Üzenet.

A kislány bólintott, de nem mozdult. Továbbra is az apukája kezét szorította.

A Télapó pedig elkezdte szavalni az üzenetet: Az Angyalok a mennyben laknak, De szívünkben is helyet kapnak. Vigyázzák az álmainkat, Felügyelik napjainkat. Nem kérnek semmit, mindig csak adnak, Ha bánat ér minket, megsimogatnak. Ott vannak minden szelíd ölelésben, Minden szívből születő mosoly melegében. Úgy szeretnek, mint az Édesanyák, Letörlik arcunkról a könnyeink nyomát. Én ott jártam az Angyaloknál, Tőlük hoztam üzenetet, Az van írva e levélben, Édesanyád itt van veled. Ha nem is látod őt, a szíveddel majd érzed, Hogy amíg csak élsz, ő vigyázza lépted. - Ne szomorkodj - ezt üzeni, Én mindig veled maradok. Bármikor, ha szükség lesz rám, A szívedbe nézz, ott vagyok. Őrizd meg jól e a levelet, Hogy emlékeztessen rám, S ha majd egyszer nagy leszel, akkor is gondolj rám. És amikor már neked is lesz egy gyermeked, Neki is olvasd fel ezt az üzenetet. Mindig érezni fogod soha el nem múló szeretetem, Ha fázna a lelked, én napfénnyel hevítem. A csillagokkal együtt őrzöm majd az álmod, Megkérem a szelet, hogy fújja el bánatod. Ott leszek, a holdfényben, mely szelíden simogat, Az angyalokkal együtt kísérjük utadat. A Mennyországból is vigyázok rád, Mert ott is én maradok a te Édesanyád… A kislány tágra nyílt szemmel hallgatta a verset, és mintha a szemében a szomorúság fogyatkozott volna. Amikor a Télapó átadta neki az „égi postán” érkezett üzenetet halkan megkérdezte: - Találkoztál a mennyországban az Édesanyámmal?

- Igen, ő volt a legkedvesebb Angyal, akit valaha láttam. Ő írta neked ezt az üzenetet.

Niki a szívéhez szorította a levelet, majd egy puszit nyomott rá és odafordult az apjához: - Este majd elolvasod még nekem? - Igen, még sokszor elolvassuk közösen – mondta apja, és láthatóan alig tudta visszafojtani a meghatottságát.

Pár nap múlva Niki újra eljött a Télapóhoz az apjával együtt. Mikor rákerült a sor megkérdezte: - Szavalhatok neked?

- Ó, igen, alig várom – mondta a Télapó és megsimogatta az arcát. És a kislány hibátlanul, gyerektől szokatlan átéléssel elmondta az égi postán jött angyali üdvözletet. - Azért tanultam meg, hogy mindig bennem, mindig a szívemben legyen, hogyha a levéllel bármi is történne – mondta a kislány. A Télapó nem szólt semmit, mert a torkát fojtogatta a meghatódottság, csak a szemei kezdtek furcsán csillogni, és belül a szívében érezte, hogy az a mások számára értéktelen papírdarabka, amelyre az Angyali Üzenet volt írva, a kislánynak minden földi kincsnél értékesebb. Mert az egy igazi Angyali Érintés…"

Forrás: Angyalszárny

2011. október 28., péntek

Egy különös házasság


Az elmúlt hétvégén, a Debrecen Nyíregyházi Egyházmegye Vezető és továbbképző Akadémiája előadásán voltam, a Szent József Gimnáziumban.

Szováti Tamás Atya szólt, a szentségi házasság egyházjogi aspektusairól.

Érdekes volt hallanom a „Szentjózsef házasságról.”

A Pallas Nagylexikon így ír:


„(matrimonium virgineum a. m. szüzi házasság), ama házassági frigynek neve, melyben a házasfelek kölcsönösen elhatározzák, hogy szüzies tisztaságukat házasságukban is megőrzik. A név szent Józsefnek szüz Máriával való házasságából ered.”

Milyen érdekesek az Úr útjai.

Korábban gyakran kérdeztem magamtól, hogy miért van az, hogy újra Ágneshez, első feleségemhez vezérelt.

Ma már megértettem, hogy amikor magamra maradtam, társat adott mellém az Úr.

Egyszer már elváltunk, de házasságkötésünkkel, annak idején olyan kötelék jött létre, amit az Úr összekötött, ember szét nem szakíthat.

Ez a „szentjózsef házasság” nem zárja ki elhatározásom, Jézussal kötött jegyességem.

Baráti szeretettel

„Baráti szeretetre van szüksége a szenvedőnek, ha elhagyta is a mindenható félelmét." (Jób 6,14.)

„Ne féljetek magyarok, itt vannak a cigányok!"

Testvérnek lenni több, mint gyülekezetbe járni és a többiekkel azonos hittételeket vallani.

Krisztusnak szüksége van a kezedre, az idődre ahhoz, hogy segíthessen. fotó:innen

1990. március 20-án – a marosvásárhelyi magyar-román véres összetűzésben – a magyarok mellett felzárkózó környékbeli cigányok döntötték el a csatát. A címben idézett mondat ekkor hangzott el. Ők akkor jelentek meg, amikor úgy tűnt, hogy a fegyveretelen magyarok esélytelenek a felbújtatott és felfegyverkezett Erdély-védőkkel szemben.


A testvér a kiszolgáltatott mellé születik (Péld.17,17). Testvérnek lenni több, mint gyülekezetbe járni és a többiekkel azonos hittételeket vallani. Az Úr az Őrá szorulók megkeresésére és megtartására jött. Nem sajnálkozni fölöttük, hanem gyógyítani őket, életkedvet és örök életet adni nekik. A „részvét" szó jóságot és kedvességet is jelent a héberben. A testileg meggyötört vagy lelkileg kiszikkadt embernek még inkább szüksége van hívő barátokra. Nem kellene tehát irgalmasabbaknak lennünk? Hiszen Isten nagyobb az ember bűneinél és Urunk örömét leli bennünk, amikor azt mondhatja: „Ti az én barátaim vagytok." (Jn.15,14).
Testvér, nézz szét: ki az, aki mellé oda szegődhetnél barátként?

Ajánlott igeszakasz: 1 Sám 20.

R. Szabó István

Forrás: mindennapi.hu

2011. október 26., szerda

Egy ateista filozófus Assisiben

Az Assisiben megrendezésre kerülő béketalálkozó egyik különlegessége, hogy ateistákat is meghívtak a szervezők. A pápa szándéka szerint a II. János Pál által összehívott béketalálkozó 25. évfordulóján néhány nem hívő résztvevő is hozzájárul a találkozó egyetemességéhez. A vallások képviselői és a nem hívők együtt hirdetik a békét ebben a bizonytalan világban. Remo Bodei olasz filozófus, a Kaliforniai Egyetem professzora szintén részt vesz a zarándoklaton.

Az Avvenirében Lorenzo Fazzini interjút készített az olasz származású filozófussal, aki elmondta: Ravasi bíboros hívta meg a találkozóra. Szívesen fogadta a meghívást, mert számára mindig érdekes dolog a szentséggel, a vallásokkal való szembenézés. Állítja: senki sem bizonyos abban, ami a világban és a saját életében történik, a hitet is átszövik a kétségek, ezért kell állandóan közösen keresni az igazságot. Különösen fontos ez napjaink populista kultúrájával szemben, ami infantilissá teszi az embereket. Manapság úgy értelmezzük az igazságot, mintha egy torta lenne, amelyet felszeletelhetünk és mindenki kaphat belőle egy szeletet. Ily módon azonban az igazságot véleményekké degradáljuk. Bodei hangsúlyozza, mennyire becsüli XVI. Benedek Szent Ágostonról szóló írásait, amelyekben emlékeztet arra, hogy a kereszténység nem pusztán szándék vagy érzelem, hanem racionalitás is.

Úgy gondolja, hogy Martini bíboros párbeszéde a nem hívőkkel, illetve a Pogányok udvara által az egyház megmutatta, hogy kész a jelen tükrében újraértelmezni a hittételeit, anélkül, hogy ezek vita tárgyát képeznék. Nagy Szent Gergely pápára utalt, aki szerint a szent szövegek az olvasó által bontakoznak ki. Az egyháznak nem könnyű a modern világgal való kapcsolat, de ha az egyházi tanítások kilépnek zárt világukból és kapcsolatba lépnek a világi elképzelésekkel, az pozitív hatással van a nem hívőkre, akik nem akarják elfogadni az élet banalitását. Hívők és nem hívők közös feladata, hogy felfedezzék a szentség dimenzióját ebben a válságos történelmi korszakban, amikor a gazdaság és a fiatalok jövője bizonytalanná vált, amikor a nyugati emberek egyre szegényebbek. Valahol itt keresendő az is, hogy egyháznak a nyilvánosság elé kell állnia, anélkül, hogy törvényeket diktálna. Ez a fajta együttműködés mindenképpen jót tesz a társadalomnak.

Assisi kapcsán Szent Ferenc alakjáról is megkérdezték a filozófust, aki elmondta: Jézus maga is olyan emberként áll elénk az evangéliumban, akit mindentől megfosztottak, aki ott alszik, ahol éri az este, egy nagyon igényes vándor. Jézus és vele együtt Szent Ferenc élete is olyan radikalizmust rejt magában, amelyre korunkban is szükség van. A ferences lelkiség, a szegénységre való tanítás, a környezetre való odafigyelés ma is üdvözlendő értékek.

Nagyon fontosnak tartja az Assisi találkozó üzenetét. Szükség van arra, hogy felhívást tegyenek közzé a békéért, és minden embert keresésre hívjanak az emberiség megmentése érdekében. Assisi jelentős állomás az összetartás felé, az egyetemes értékek közös keresése felé, amelyek egyesítenek minket, embereket.

Magyar Kurír

Oltalmad alá futunk


Gondolatok a Rózsafűzér Havában

Nagyasszonyunk, hazánk reménye

Valóban méltó és igazságos, illő és üdvös, hogy mindig és mindenütt hálát adjunk néked, szentséges Úr, mindenható Atyánk, örök Isten: mert a Boldogságos Szűz Máriát ma testestől fölvetted a mennybe. Ezzel ő lett az egyház megdicsőülésének kezdete és példaképe, zarándok népednek pedig vigasztalása és reménye. Méltán kímélted meg őt a sír enyészetétől, hiszen szeplőtelen szüzességében ő hozta világra emberré lett fiadat, a mi Urunkat, Jézus Krisztust. Fölségedet általa dicsőítik az angyalok, imádják az uralkodó szellemek, félik a hatalmasságok; boldog ujjongással téged ünnepelnek az összes égi szellemek és a boldog szeráfok. Fogadd el, kérünk, az övékkel együtt a mi szavunkat is, midőn alázatos dicsőítéssel énekeljük: Szent vagy, szent vagy, szent vagy…

Nagyboldogasszony ünnepének prefációja

Ünnepi gondolatok

(Korunk egyik legtágasabb agoráján, az interneten érkezett, ott olvasható mondatok-vallomások)

Közeledik augusztus 15., Nagyboldogasszony napja. Az a nap, amikor első királyunk, István, halálát érezvén, országát és népét Szűz Mária oltalmába ajánlotta. Micsoda gondolat volt ez! Méltó egy szent királyhoz, akit haldokolva is egyetlen érzés tölt el: gondoskodni, anyát adni egy országnak, egy népnek, melyet ő már képtelen tovább irányítani. És milyen anyát keresett nekünk, elárvult magyaroknak? A legjobbat, a legszeretőbbet, a legtöbbet értünk tenni tudót: Nagyasszonyt, akit tisztelünk; Boldogasszonyt, Isten anyját. Van-e még nép, amely ilyen királynővel dicsekedhet? És van-e még nép, amely évszázadok óta így rászorulna egy égi oltalmazóra?

Bartal Klári, Norrköping

Asszony. Boldog asszony. Nagyboldogasszony. Az asszony, aki boldog. Aki boldog, mert kiteljesedett, mert méltó volt viselni magán az isteni arcot. Viselni a szenvedő lelket és az örömet. Megtalálni a megnyugvás ösvényét, elfogadni az emberi élet útvesztőiben a teremtés pillanatában rámért utat. És annak végén isteni koronát mutat fel nekünk, mely azt a keskeny utat világítja meg, mely értünk van, melyen nekünk kell megtalálnunk életünk értelmét és felfedeznünk tartalmát.

Bács Béla János, Csíkszereda

Mit jelent nekem Nagyboldogasszony? Nagyboldogasszony ünnepe számomra az Isten- és megtestesült Igéje szolgálatában eltöltött élet jutalmát jelenti – volt az első gondolatom, választ keresve a feltett kérdésre. Mindazonáltal, magamra és keresztény embertestvéreimre tekintve, másik nézőpont kínálkozik. Arra gondolok, hogy Mária nyilván nem a jutalom reménye vagy a büntetéstől való félelem okán lett az „Úr szolgálóleánya". Egyszerűen Isten iránti szeretete „sürgette" ezt az Isten- és emberszerető-szolgáló életformát. Mi hajlunk arra, hogy ezt az aspektust figyelmen kívül hagyjuk. Ezért aztán – természetünknek megfelelelően – gyakran vagy a jutalom reményében cselekszünk (ez amúgy kapzsiságot eredményez), vagy pedig a büntetéstől való félelem irányítja kapcsolatainkat-tetteinket Istennel-emberrel kapcsolatban. A Boldogasszony nagysága számomra abban áll, hogy valami szépet akart Istenért tenni: csak úgy, szeretetből. Azért nagy, mert nagyot mert álmodni, és nem ijedt meg akkor sem, amikor az álom az Isten tervével egybecsengve megvalósulni kezdett (angyali üdvözlet). Ugyanis ha valaki feladja az álmát, az megszüntet ezzel egy tenyérnyi – Isten elgondolása szerinti – jelent is.

Balla Árpád

Augusztus elsején a szentmise alatt, amint a Szűzanyát szemléltem a csíksomlyói kegytemplomban, arra gondoltam, hogy a Szűzanyának nem kellett meghalni, őt testben, lélekben a mennybe vitte szent fia. Olyan óriási titok ez, amit szívemben érzek és csak ámulni tudok. Egyre közelebb vagyok hozzá, most éreztem, hogy egészen rá kell bíznom magam, mert az Úr Jézus is egészen rá bízta az életét. Ez a tudat emel fel abba a mennyei örömbe, ahol a Szűzanyával együtt énekelhetem az ő hálaénekét: „Magasztalja lelkem az Urat, és szívem ujjong megváltó Istenemben, mert tekintetre méltatta szolgálója alázatosságát…" (Lk 1, 46–48).

Nagyboldogasszony neve – ismereteim szerint a magyar az egyetlen nyelv, amelyben a Szűzanyát Boldogasszonynak nevezzük. Van ennek a névnek egy sajátos hangzása, ami belevész a történelem ködébe, ami kereszténységünket is megelőzi. Valami sajátos ragaszkodás az égi Anyához, aki a szép szeretet anyjaként (Sir 24, 24ss) az Üdvözítő anyja lett és általa a mi anyánk. Aki Csíksomlyó titkát ismeri, azt is tudja, hogy a Szűzanyát Babbának nevezzük. A „babba" szó jelenleg is él falvainkban. A kisgyerekeket mielőtt megtanítanák kimondani azt, hogy „szép", megtanítják megérteni azt, hogy „babba". Ez a szó többet jelent, mint egyszerűen szépet. A szépségeset, az élő, örömet adó szépet és jót, a beteljesülést jelenti, amit a gyerekek inkább megélnek, mint megértenek. „Babba" a szív szépsége. Az Úr Jézus a Mennyei Atyát „Abba"-nak nevezte, akihez természetfeletti ragaszkodással tartozott. Nagyboldogasszony a természetfeletti szeretetet testesíti meg számunkra. Nagynak mondjuk, mert „nagy dolgot cselekedett vele a hatalmas…", az egyik legnagyobb titkunk az ő mennybevétele. Boldog, aki hisz annak beteljesedésében, amit az Úr mond neki (vö. Lk 1, 45).

2011. október 25., kedd

Emberségünk veresége

A Sant’Egidio közösség közleményben fejezte ki tiltakozását a szabálysértési törvény hajléktalanságot büntető tervezett módosításáról. A hajléktalanok ügye nem rendészeti vagy közegészségügyi kérdés; ők férfiak és nők, akiknek nevük, arcuk, történetük van. Megismerhetők mindazok számára, akik nem ítélettel, hanem irgalommal közelednek hozzájuk – áll a közleményben.

Az Országgyűlés e napokban olyan törvényjavaslatot tárgyalt, amely elzárással vagy százötvenezer forint bírsággal fenyegeti azt, aki a „közterületen életvitelszerűen lakás tilalmát ismételten megszegi”. A közösség által kiadott közlemény szerint „a javaslat megdöbbentő és elfogadhatatlan. Olyan emberek helyzetét teheti még inkább kétségbeejtővé, akiknek – különösen télen – puszta léte is állandó veszélyben forog.”

A törvénymódosítás emberségünk veresége lenne - áll a közleményben. „Ahol hiányzik az együttérzés a legnyomorultabbak iránt, ott senki sem lehet nyugodt. Ahol viszont megbecsülik a szegényt, a koldust, a beteget, az időst, ott mindenki bízhat benne, hogy ha hasonló helyzetbe kerül, őt sem hagyják majd magára.”

A közlemény szerint van alternatíva: a hajléktalanság ellen kell küzdeni. Ez úgy lehetséges, ha a döntéshozók prioritásnak tekintik a nyomor minden formájának felszámolását, és ehhez megfelelő forrásokat rendelnek. Az ehhez szükséges szakpolitikai programokat hozzáértő segélyszervezetek kidolgozták.

A Sant’Egidio közösség elismerését fejezi ki a civil és karitatív szervezeteknek és mindazoknak, akik egy-egy csésze forró teával, hálózsákkal és baráti szóval fordulnak feléjük.

A Sant’Egidio közösség a világ mintegy hetven országában jelenlévő katolikus mozgalom. Tagjai olyan világi hívők, akik a Szentírásból és a rendszeres imádságból merítve ösztönzést szabadidejüket a szegények iránti barátság, a béke és a kiengesztelődés gesztusainak szentelik. Tagjai Magyarország és a világ nagyvárosaiban segítenek otthontalanokat is.

Magyar Kurír

Ne legyünk ötmillió magyar országa!


A magyarok lélekszáma aggasztó tempóban csökken. Ha így megy tovább, száz éven belül eltűnünk a térképről. De nem kell, hogy így menjen tovább. Van megoldás a népesség növelésére, több is. A magyarság még megmenthető. A feladat az új kormányra vár.

A tradicionális európai világrend a jelenlegi népességszaporulati mutatók alapján halálra van ítélve. Ha az Európai Unió nem változtat népesedéspolitikáján, egy-két generáción belül szellemmé válhatnak Európa kultúrateremtő nemzetei. Jelenleg ugyan csak 5 százaléknyi a muzulmánok aránya az unión belül, ám a szakemberek szerint az elkövetkező negyven évben ez megnégyszereződik, ha a tendenciák nem változnak.

A huszonnegyedik óra

Hazánkban is nagy a baj, állítják a demográfusok. Lassan száz esztendeje, az első világháború kezdete óta nem születik elég gyermek. Az elmúlt harminc évben ez olyannyira drasztikussá vált, hogy a születések száma egyharmaddal kevesebb, mint ami természetes reprodukciónkhoz, vagyis a jelenlegi népességszám megőrzéséhez szükséges. A KSH idei jelentései alapján Magyarország lélekszáma alig pár ezerrel üti a tízmilliót, de világviszonylatban is messze kerültünk a sokat emlegetett tizenötmilliótól. Persze lehetnénk ennél rosszabb helyzetben is. Ha a trianoni döntések óta nem érkezett volna a maradék országba több száz ezer honfi társunk az elszakított területekről, ma alig öt és fél millió lenne az ország lélekszáma.

– A demográfiai probléma Európa számára nem új keletű, és még csak nem is a kapitalizmus következménye – avat be az okokba Csuja László, a gödöllői Ökoszociális Mozgalom vezetője. – A magyar közgondoskodási szemlélet az 1800-as évek végén alakult ki, a bismarcki modellt alapul véve. Ezen szemlélet olyan öngondoskodást feltételez, melyben a szülőktől függetlenül jönnek létre és nőnek fel a következő generációk, és életük teljesen függetlenül halad egymás mellett. Hogy egy kifejező példát említsek, ha például egy atomtámadás az összes fiatalt elpusztítaná, elméletileg akkor is fenn kéne maradnia a magyar társadalombiztosítási rendszernek, holott mindannyian nagyon jól tudjuk, hogy ez a valóságban képtelenség volna, hiszen a rendszer még az aktív korúak hozzájárulásával sem mindig működőképes.

A szakember szerint a magyar és európai népességcsökkenési tendenciák javarészt egy elhibázott társadalombiztosítási rendszer következményei. A hazai társadalombiztosítási rendszerek egységesítésére 1891-ben került sor. Nem véletlen azonban, hogy a gyermekszületési tendenciák is ezt követően kezdtek megváltozni. Míg korábban a hat-hétnyolc gyermek általánosan elfogadott és szükséges is volt – gondoljunk csak a családi gazdaságokban végzett munkára, mely az életben maradás zálogát jelentette; vagy akár a már megöregedett szülők eltartására –, a XX. században egyre elterjedtebbé vált az egykézés. Korábban a gyermek már egészen fiatal kora óta a családi gazdálkodás aktív résztvevője volt, segédkezett a ház körüli munkákban, majd felnőve öreg szüleiről gondoskodott. Minél nagyobb volt a gyermekáldás egy-egy családban, annál nagyobb volt az esély a biztonságban megélt időskorra.

Az állami gondoskodás azonban, mely először a tisztviselőknek, majd az ipari és gyári munkásoknak is biztosítást, nyugdíjat hozott, szükségtelenné tette a nagycsaládok korábbi szerepét. A családok felbomlottak, a gyermekek beköltöztek a városba, függetlenítették magukat szüleiktől. Az egyre kiterjedtebb szociális háló és az egyre komolyabb megélhetési problémák következtében egyre kevesebb magyar gyermek látta meg a napvilágot, a társadalom pedig vészesen elöregedett. Tíz éven belül több nyugdíjas él majd Magyarországon, mint tíz év alatti gyermek – állítják a kutatók.

Az egyre látványosabbá váló problémák ellenére az elmúlt évtizedekben egymást váltó baloldali kormányok mintha észre sem vennék, mekkora a baj. Félmegoldások ugyan akadtak bőven, de egységes koncepció nélkül mind semmit sem ér. A családtámogatási rendszer átformálása, az erre szánt összegek csökkentése, elvonása vagy éppen megadóztatása folyamatosan ront a helyzeten. Az utóbbi évtized elharapózódó liberális-emancipációs törekvései, a gyermekvállalási kor kitolódása pedig rátesz még egy lapáttal a már így is mindent elborító kupacra.

A gyermekvállaló családoknak átlagosan két-három tervezett gyermekről kell lemondaniuk anyagi boldogulásuk, életben maradásuk okán. Egyre csökken a házasságkötések és a születések száma, válások tekintetében pedig évek óta rekordokat dönt a magyar társadalom. Sokan már a „kötelező” egykének sem adnak életet. Pedig a szociálpszichológiai vizsgálatok szerint a magyarság Európa leginkább gyermekcentrikus nemzete. A neves demográfus, Hüttl Marietta évtizedes vizsgálatai alapján bizton állítja, hogy szinte minden fiatal, huszonéves lány első számú vágya, hogy férjhez mehessen, majd kettő-három-négy gyermeknek életet adjon. Mégis le kell mondani vágyaikról.

Vissza az ősi mintához

A Nemzeti Pedagógus Műhely kutatásai szerint az európai és a magyar népesedéspolitika kulcsa a családi gazdaság egysége. El kell érni, hogy a családoknak anyagi érdekük is fűződjék ahhoz, hogy minél több gyermeket vállaljanak, azokat taníttassák, törvénytisztelő állampolgárrá, majd adófizető felnőtté neveljék. Dr. Baranyi Károly, a műhely vezetője szerint az ország mindenkori irányítóinak figyelembe kell venniük, hogy a gyermekvállalás mindig is elemi érdek volt, főként anyagi szempontból. Azon országok, ahol a szülők későbbi jólétének letéteményesei a leszármazottak, kivétel nélkül túlnépesedési gondokkal küszködnek, míg ahol a gyermekek felnevelése erőn felüli kiadásokkal jár – mint hazánkban is –, mindig megjelenik a demográfiai deficit.

– Egy olyan családban, ahol a gyermekek a szülők erőfeszítéseiből élnek, ahol attól függ boldogulásuk, hogy a szülők munkája és anyagi helyzete mekkora támogatást bír el, eszük ágában nem lesz gyermekeket vállalni – világít rá az alapproblémára Baranyi Károly.

A mai világban melyik huszonéves teheti meg szülői segítség nélkül, hogy önállóan lakáshoz juthasson, amivel elindulhat a családalapítás útján? A kérdés természetesen költői. Hiába nézünk körül, nem látjuk azt a hatmillió meg nem született magyar gyermeket, akiknek az üres parkokban kéne országszerte nyüzsögniük, akiket szüleik talán szívesen felneveltek volna… Látjuk viszont azt a közel hárommillió, potenciálisan hajléktalanná váló honfi társunkat, akiket a devizaválság és a költségvetés ingadozása napról napra közelebb taszít a szakadék széléhez, az egymillió tartósan a létminimumon élő családot, akik hitelre élnek, hónapról hónapra átütemezve törlesztéseiket.

Pedig ha lenne rá akarat, igazán nem volna nehéz megérteni a jelenlegi népesedési folyamatokat. John Caldwell ausztrál demográfus elmélete szerint minden olyan társadalomban, ahol a javak áramlásának iránya az együtt élő generációk között az idősebb korosztályoktól a fiatalabbak felé mutat, szükségszerű a népesség deficit, míg ha a javak a fiataloktól az idősebbek felé áramlanak, biztos a népesség természetes növekedése. A mai kor nyelvén: ha a szülőknek hasznot hoz gyereket csinálni, akkor születnek gyerekek, ha ráfizetés, akkor meg nem.

Valódi családpolitika

Egyre több közgazdász ismeri el, hogy a globalizmus támasztotta feltételekkel szemben a legkézenfekvőbb megoldás a lokális gazdálkodás. Baranyi Károly ezt a szemléletet ültette át családgazdasági tervezetébe, melynek egyik fő pontja a családi adózás.

– El kell érni, hogy az erőforrások automatikusan termeljék meg önmagukat – fogalmazza meg programjuk alapvetését. A Nemzeti Pedagógus Műhely által kidolgozott népesedési modell Caldwell felismerése alapján a javak áramlási folyamatát szeretné az eredeti mederbe terelni. – Javaslatunk lényege az, hogy éves adótörvénnyel szabályozva a gyermek személyi jövedelemadójának egy jelentős részét utaljuk át az őt felnevelő szülő számára, az egyházaknak vagy civil szervezeteknek felajánlható egy százalékok mintájára. A jövedelemadó egy része így generációkon átívelve honorálná a szülők nevelői tevékenységét, növelné jövedelmüket, kiegészítené nyugdíjukat egészen életük végéig. A tervezett átalakítások nemcsak a most aktív korúakat és szüleiket, hanem még élő nagyszüleiket is érintené, így a társadalom valamennyi csoportjának javára válhatna. Emellett nem elhanyagolható tényező az sem, hogy a gyermekvállalási hajlandóság mértéke is emelkedne, a szülések időpontja pedig egyre korábbra tolódna. Mivel a modell a házasságban élők esetén működne zökkenőmentesen, egyidejűleg a válások számát is csökkentené, esélyt adva a gyermekek testi-lelki egészségben való növekedésére.

A modern kapcsolatokban élők körében talán még a házasodási kedvet is erősítené, hiszen az élettársi kapcsolatok esetében adminisztratív terheket jelenthetne a rendszer bevezetése.

A koncepció bevezetése az eredeti, 1999-ben nyilvánosságra hozott (Demokrata – 2001, A huszonöt százalék története című cikk) elképzelés szerint fokozatosan történne, a gazdasági feltételektől és a gazdaságra gyakorolt hatástól függően. De Baranyi Károly szerint jelenleg akár két lépésben is bevezethetővé válna. Mint azt a szakember a Demokratának elmondta, a program a fokozatosság ellenére is mindenképpen pozitívan hatna, mert kiderülne általa, hogy a gyermeknevelés nem felesleges áldozat. A demográfiai folyamatok mindenképpen a jó irányba fordulnának, hiszen minél több gyermeket vállal valaki, annál biztosabb jövedelem-kiegészítésre számíthatna. Ráadásul a szülőket arra is ösztönözné, hogy iskoláztassák gyermekeiket, hiszen így magasabb jövedelmet szerezhetnének, amiből több adóhányad áramlana vissza hozzájuk. A családon belülre visszaforgatott jövedelmek ugyanakkor a családi gazdaságok stabilitását is erősítenék, hiszen az idősebb generációk így könnyebben támogathatnák leszármazottaikat.

Erkölcsi forradalmat!

– Az egyes ember erkölcsére a hiteles emberek példája hat, a köz erkölcsére viszont csak gazdasággal és joggal lehet hatni. Itt nem csak arról van szó, hogyan mentsük meg az időseket és hogyan érjük el, hogy több gyermek szülessen. Az is rendkívül fontos, hogy a közerkölcs újra kialakuljon – mondja Baranyi Károly. – A pedagógusok tudják, hogy ha rávesznek egy gyermeket az iskolában arra, hogy kitisztítsa a cipőjét, az utána megmosdik és meg is fürdik. Ha ráveszünk valakit arra, hogy fehér gazdaságban dolgozzon, akkor arra is rávettük, hogy ne lopjon. Ha rávesszük arra, hogy adózzon, mert ebből a szüleinek is haszna van, akkor nem fogja elhagyni az országot, még jobb fizetés reményében sem.

A tervezet megvalósítása az államháztartásra nem róna kirívóan nagy terhet. A 2006-os év költségvetése szerint mindösszesen kétszázmilliárd forintot jelentene, ami egy kisebb város éves működéséhez szükséges. Közvetlenül a gyermeket vállaló családok támogatására, életminőséget javító intézkedések bevezetésére fordítva azonban a haszon előnnyé válna.

A pedagógus műhely demográfiai modellje a jövedelemadó-változtatást egyéb kedvezményekkel is kiegészítené. Bevezetnék az úgynevezett családi adózást, amely szerint az egy családban élőket a házastársak jövedelmét összevonva adóztatnák meg. Baranyi Károlyban megfogalmazódott egy új adózási rendszer is, amely folytonossá tenné az adókulcsot. Az „exponenciális adózás” még könnyebb helyzetbe hozná a családokat, hiszen kizárólag a jövedelem mértékétől tenné függővé, mennyi pénz marad az ember zsebében.

– A fenti modell bevezetésével növekedne a család gazdasági együttműködése, hiszen sokkal hatásosabban tudnák egymást segíteni. A közös érdekek után pedig megvalósulna egy olyan intézmény, amire mindannyian már régóta várunk, megvalósulna a háromgenerációs családmodell – mutat rá a szakember a népesedési program talán leglényegesebb céljára.

A családi adózási rendszer további előnye, hogy egyszer már majdnem megvalósult. A Nemzeti Pedagógus Műhely munkatársai még 2001 végén készítették el a Miniszterelnöki Hivatallal együttműködve törvénytervezetüket, megvalósulását csak a kormányváltás akadályozta meg. Orbán Viktor akkor így nyilatkozott: „Ez a javaslat azért tetszik nekem, mert azt próbálja világossá, kézzel foghatóvá tenni mindenki számára, hogy gyermeket nevelni, iskoláztatni, az egy jó befektetés a jövőre nézve. Nemcsak azért, mert a gyereknek jó lesz, hanem magának a szülőnek is lesz valami kézzel fogható előnye abból, ha több gyermeket nevel… így lesz tulajdonképpen aprópénzre váltva az a kötelék, ami egyébként is összefűzi a szülőket a gyermekekkel, hiszen minden szülő azért neveli a gyermekeit, arról álmodik, hogy a gyermek majd sokra viszi.”

Természetes védekezés

– Az öngondoskodás az egyetlen lehetőség – vallja Csuja László. Az Ökoszociális Mozgalom vezetője szerint is a generációk közötti kapcsok erősítése a demográfiai válságból való kilábalás egyetlen lehetősége. Ezért is alkotta meg az úgynevezett szülőtartási életjáradék-modellt, amely a demográfiai problémák megszüntetésén kívül számos pozitív társadalmi változást is beindíthatna.

– Tulajdonképpen a mostani társadalombiztosítási rendszer feloldása nélkülözhetetlen, mert nem veszi figyelembe sem a generációk egymásról való gondoskodásának fontosságát, sem a generációk nagyságát. Ebből fakad a mostani társadalmi és gazdasági válságunk – beszél az okokról. – A magyar népesség nyugdíjcélú megtakarításai a gazdasági válságok során rendszeresen elinflálódnak. A gazdasági válságok pedig egyre gyakoribbak és egyre mélyebbek. Úgy gondoltam, mivel a magyar állam úgyis arra törekszik, hogy szűkítse a költségvetési kiadásokat és az államapparátust, célszerű volna ezeket a megtakarításokat egy működőképes demográfiai modellel összehangolni. Az így létrejött modellnek az Ökoszociális Mozgalom a szülőtartási járadék nevet adta. Eszerint a szülő elsődleges feladata az, hogy utódokról gondoskodjon, felnevelje és iskoláztassa őket, a felnövekvő gyermekek jövedelméből pedig a nevelésért cserébe ő is részesülhessen. A szülőtartási járadék az előbbi, Baranyi-féle népesedési modellel ellentétben nem jövedelemarányosan működne, így a gazdasági különbségek felszámolására is megfelelő volna. A gyermek jövedelméből a mindenkori minimálbér egyharmadának megfelelő összeg adná a járadék alapját, normatív alapon, amit az állam ugyanekkora összeggel egészítene ki. Az állami rész abban az esetben is fennállna, ha a gyermek valamilyen oknál fogva nem képes kereső tevékenységet folytatni, ezzel biztosítva a létminimumot a szülők számára minden időben, szociális hálóként.

– Ezzel nemcsak a nyugdíjrendszert, hanem egyéb szociális gondoskodási formákat, mint például az egészségbiztosítás is, ki lehetne váltani – avat be a részletekbe Csuja László. – Durva számítások szerint az egészség- és nyugdíjbiztosításra elvont pénztömeg körülbelül fedezné a szülőtartási járadékot. Emellett pedig egy olyan, a magán-nyugdíjpénztárakhoz hasonló rendszer adná a kiegészítést, amelyben a szülők anyagi lehetőségükhöz mérten saját maguknak is megalapozhatnák jövőjüket.

A cél természetesen jelen program esetében is a demográfiai mutatók javítása. A minimálbér egyharmada ugyanis három gyermek esetén, ha nem is magas életszínvonalat, de a létminimum feletti jövedelmet biztosítana a szülők számára. Családonként három-négy gyermek vállalása pedig a nemzet számára jelentené a minimumot, megállítaná az évszázados népességcsökkenést.

Az inkább szociális jellegű támogatási rendszer a szegényebb rétegek felzárkóztatására épít. A demográfusok által már régóta jól ismert tény, hogy általában a társadalom alsó harmada teremti meg a demográfiai többletet. Jelenleg viszont éppen ők a legkiszolgáltatottabb, leginkább terhelt társadalmi csoport Magyarországon, akik még ha szeretnének, akkor sem volnának képesek biztosítani a népességszaporulatot.

A szülőtartási járadék ezeket a problémákat kívánja megoldani. Mivel állandóan forgásban van, ezt a jövedelmi formát képtelenség elinflálni. A munkaadó közvetlenül a család számára utalja át, így sem többletként, sem deficitként nem jelentkezik az államháztartásban. További előnye, hogy a fehér gazdaságot támogatja, hiszen csak bejelentett munka után kapható, illetve adható. Komoly problémát jelent viszont, hogy a jelenlegi államháztartási gondok mellett hogyan volna megoldható az állami önrész.

– A szülőtartási járadék bevezetését követően várható volna egy lassú, de biztos életszínvonal-növekedés, hiszen a jövedelmek egyenletes eloszlásban növekednének. Mivel ez leginkább az idősebb korosztályt érintené, így elsősorban a fogyasztásban jelenne meg a többlet. Manapság nagy problémát jelent az is, hogy a termelés és a fogyasztás az ország bizonyos területeire koncentrálódik, vidéken például meglehetősen alacsonyan van csak jelen. Ha a járadék megvalósul, a zömében idősek lakta falvakban is megjelenik a fogyasztás, így a jövedelmek területi eloszlása is javul.

Magyarország új kormányára egyre növekvő feladatot ró a népesség folyamatos csökkenése. Mint e két példából is látható, kidolgozott és megvalósítható stratégiákból nincs hiány. Hittel, akarattal és tiszta erkölccsel még megmenthető a magyarság.

Gerhát Petra

Forrás: demokrata.hu

Egy törékeny világban keresni Isten mosolyát

Napokig használhatatlan volt a számítógépem, ami köldökzsinórként köt a világhoz, barátaimhoz.
Elveszett embernek éreztem magam.
Belegondoltam, milyen törékeny világban élek.
Ólmos reggeleken, amikor a felkelő nap sugarai összekötnek az Égiekkel, már Isten mosolyát látom, ami erőt ad, újrakezdeni a napot.
Imával dicsérem és magasztalom Istent.
Össze kellett töretnem, hogy megtaláljam Őt.
Nem Ő volt, aki röghöz kötötté tett.
Ő, amikor lelket lehelt belém, megadta a képességet, hogy megismerjem a világot, megismerjem Őt.
Szeretett fiát adta, hogy visszatérjek Hozzá.
Ő szeretet képességét adta.
Mi, még utódainknak sem vagyunk képesek továbbadni.
Őt hibáztatjuk, hogy szűkölködünk anyagiakban.
Ő ételt, italt adott, fejünk fölé fedelet, ahonnan ember embert űz el.
Büntetni képes még azt is, aki templomában kénytelen élni, szeretettelenül, kiszolgáltatva.
Olyan emberi közösségek, társadalmi rendszerek csapdájában vergődünk, ahol érték, siker a másik ember kihasználása.
Én már az Ő mosolyát látom, keresem harmatos mező selymes szőnyegén, rohanó patak fodros vizében, asztalomon illatozó ételem ízében.
Minden szívet melengető gondolatban, egy tisztán felcsendülő dalban
Őt keresem minden pillanatban.
Amikor egy fárasztó nap elteltével hálát adok esti imámban, Őt látom mosolyogni a lemenő napkorongban.
Dicsérem és magasztalom Őt mindörökké!

2011. október 24., hétfő

Éjféli bál a Klinikán


Napokig használhatatlan volt a számítógépem, így csak most térhetek vissza múlt heti koncertélményemre.

Rossz ízű szellemeskedéssel írhattam volna a címben, hogy hullaházban.

Mert a Klinika Mozi, eredeti funkciója az volt.

Családias légkörben gyülekeztünk az előadásra.

Már a próba jelezte számunkra, nem mindennapi élményre számíthatunk.

Az Android zenéje, a vetített állóképek és video installációk, a progresszív rock meditatív világába, saját ifjúkoromba repítettek.

Amikor a komolyzenére az Emerson Lake And Palmer révén „kattantam rá.

A Pink Floyd, vagy Jethro Tull bömbölt szalagos magnóm hangszóróiból.

Az Android legújabb, Éjféli bál című lemeze Mihail Bulgakov: Mester és Margarita című művére íródott.

Gondolatiságának aktualitását az a szellemi nihil adja, amely a mai világ olyan sajátos vonása.

A produkció megdobogtatta a szívemet, megmozgatta elmémet, lelkemet.

Mert magam is vívódom, hogyan is lehet kitörni ebből a lelki sivárságból.

Mindenekelőtt azzal, ha a Mű játssza életünk mozgatóját.

A MŰ, mely számomra a Szent Biblia.

Köszönöm a feledhetetlen élményt Tőzsér Józsefnek, Dudás Jánosnak,Milesz Sándornak, Pocsai Sándornak, Mező Orbánnak, a lányoknak és Turi Lajosnak.

2011. október 21., péntek

Pap, katona, költő volt egy személyben


A ferencesek egyik nagy öregje és nagy renitense, Végvári Vazul atya életének 83. évében szeptember 13-án Esztergomban visszaadta lelkét Teremtőjének. „Láttuk őt sziporkázva, szellemi–lelki képességei csúcsán, és egy csípőprotézis után legyengülve egyre inkább átadva magát az emberi természet velejárójának, hogy nincs itt maradandó lakásunk. A jó Isten vigye őt Országába!” – ezekkel a szavakkal értesítette Tokár János esztergomi házfőnök rendtársait Vazul atya haláláról.

Forradalmár volt és művészlélek. Igazi lánglelkű ferences, Kapisztrán Szent János tanítványa. Az 1956-os szabadságharc hőse, aki rendi elöljáróinak tiltása ellenére elhagyta a rendházat és a barikádon harcolt. Küzdött és tartotta a lelket a hős magyar fiúkban, férfiakban. Budán, a Vár védelmében jeleskedett, és a forradalom leverése után természetesen menekülnie kellett az országból. Amerikában volt lelkipásztor, majd a rendszerváltozás után hazatért. Számos rangos kitüntetés birtokosa.
De lássuk sorjában. Székesfehérvárott született 1929-ben, szülei nyolc gyermeke közül harmadikként. 1943–45 között a pécsi Hadapródiskola növendéke. A második világháború végén nyolc hónapig hadifogoly. Érettségi után, 1948-ban belép a ferencesekhez. Gyöngyösön novícius, Esztergomban a rend hittudományi főiskoláján végzi a teológiát. Esztergomban szentelik pappá 1953-ban. Ezt követően prefektus az esztergomi ferences internátusban, gyóntató, hitszónok, énekkarvezető, spirituális, kulturális programok szervezője, diákszínpadi rendező.
1956 október–novemberében a szerzetesből előbújt a hadapród és a hazafi. A szabadságharcosok tábori lelkésze, katonai jellegű egységek parancsnoka és tábori lelkésze a budai Vár védelmében, amíg le nem rohanják őket a szovjet erők november 7-én. Elfogják, de sikerült kiszabadulnia és ferences habitusban, vöröskeresztes jelvénnyel a határőrség hazafias érzelmű katonáinak segítségével Ausztriába távoznia.
A bécsi ferences kolostorból a menekülők lelki és szociális gondozását végzi, sokakat segít ösztöndíjhoz európai és tengerentúli egyetemekre. Részt vállal a forradalmi emigráció tevékenységében. A Strassbourgi Forradalmi Tanács megalakulásánál küldött.
1957-ben az Egyesült Államokba távozik, és csatlakozik az ottani magyar ferences közösséghez. Lelkipásztor, cserkészvezető különböző amerikai és kanadai magyar egyházközségekben. A Magyar Szabadságharcos Világszövetség társelnökévé választják, majd az USA országos szervezetének elnöke is.
1959. november 4-én az Egyesült Nemzetek Szervezete szovjet delegációjának épületében felajánlotta, hogy hajlandó magyarországi bíróság elé állni 1956-os tevékenységéért, ha a hasonló vádak alapján kivégzésre váró magyar fiatalkorúakat a kommunista hatóságok szabadon engedik és a Nemzetközi Vöröskeresztnek átadják.
Mindszenty József bíboros sajtótitkára a hercegprímás amerikai főpásztori útja során. 1978-ban, mielőtt a Carter-kormány visszaadta a Szent Koronát Magyarországnak, tanácsadóként meghívják a Fehér Házba. Irányi László, a külföldi magyarok első püspöke 1987-ben vikáriusává nevezi ki. Különböző rádióadások rendszeres szónoka és műsorvezetője, több verses és novelláskötet szerzője.
1956-os tevékenységéért 1991-ben „A Hazáért és Szabadságért” érdemrenddel tünteti ki a Magyar Köztársaság elnöke. 1997 áprilisában hazatelepül. Életét és munkásságát több dokumentumfilm is megörökíti. 1998-ban vitézzé avatják, majd a volt politikai elítéltek és '56-osok szervezetei is kitűntetik, mint bajtársat, akit kezdettől „tábori papjuknak” tartottak.
Végvári Vazul ferences szerzetest egész életében jelmondatának szellemisége jellemezte: „Nagyobb boldogság adni, mint kapni.”

Forrás: ferencesek.hu

2011. október 19., szerda

Gondolatok Kapisztrán Szent János emléknapja előtt


1453-ban Konstantinápoly elfoglalásával a keresztény Európát hatalmas vereség érte, ugyanakkor mindössze három év múlva a nándorfehérvári diadallal sikerült megállítani a török előrenyomulást. Ez Hunyadi Jánosnak és Kapisztrán Szent Jánosnak, illetve a velük harcoló sok ezer magyar és elsősorban Magyarországon lakó délszláv és egyéb etnikumú népnek köszönhető.
A Nándorfehérvári Emléknapok egy nagyon jó tradíció, egyúttal olyan hagyomány, amelyet most kezdünk kialakítani – ez viszont szomorú, hiszen évtizedeken át úgy tettünk, mintha nem lett volna – mondta el portálunknak Zombori István.
A 15. századi esemény kiváltként fontos Szeged számára, hisz a Nándorfehérvárra vezető út innen indult, így a Tisza-parti városnak akár Hunyadi János, akár Kapisztrán Szent János révén meghatározó szerepe van, jóllehet ez a tény sem országosan, sem pedig itt helyileg nem lett kellőképpen kihangsúlyozva – tette hozzá.

Pozitív ünnep a vesztes csaták után

Szegeden hála Istennek a ferences atyák 22 évvel ezelőtt visszakapták a rendházukat, és azt, valamint a templomot gyönyörűen felújították, így immár olyan hellyel rendelkezünk Kapisztrán szobrával, amely méltó megemlékezést tesz lehetővé. Az már csak ráadás, hogy a magyar Országgyűlés néhány nappal ezelőtt országos emléknappá nyilvánította július 22-ét. A magyar a történelem szinte egyébből sem áll, csak vesztes csatákból, elbukott háborúkból, elvesztett, megölt királyokból, de az egyik legnagyobb és legpozitívabb ünnepünk lehet ez a nándorfehérvári diadal – hangsúlyozta Zombori.
A török elleni harcban gyakorta hangoztatjuk, hogy mi voltunk Európa védőbástyája – Nándorfehérvárnál bebizonyítottuk, hogy valóban, több mint fél évszázadra Európának időt nyertünk a török előrenyomulásában.

Háttérbe szorítva

Az elmúlt rendszerváltás előtti fél évszázadban, a kommunista diktatúra idején Hunyadi pozitív személyiség volt, akire mint az egyszerű, nép soraiból kiemelkedett hősre tekintettek, akárcsak a fiára, Hunyadi Mátyásra, a királyra. Ugyanakkor egy papról, egy szerzetesről, aki a szellemi, ideológiai, buzdító hátteret és az isteni gondviselés segítő erejét képviselte, egy szó sem eshetett. „Így Kapisztrán is azok közé került, akiket méltatlanul elhalványítottak, nekünk pedig tennünk kell azért, hogy visszahozzuk azok közé, akikre büszkék vagyunk és annak is kell lennünk, amikor őt az események középpontjába állítva rámutatunk a szerepére – arra a kiegészítő szerepre, amit ő lelki buzdítóként Hunyadi, a katona mellett betöltött.

Kultusz

Hunyadi napokon belül meghalt a táborban kitört pestisjárványban, Kapisztrán viszont csak októberben esett áldozatul a kórnak, de élete utolsó hónapjaiban őt már mint élő szentet kísérték és hallgatták szavait. Október 23-án halt meg, holtteste, Újlakon elhelyezett sírja állandó búcsújáró hellyé vált a korban, ahol csodák százait jegyezték fel. Egész Délvidékről és Magyarországról jöttek a sírjához gyógyulást keresni, és tudjuk, hogy nagy számban szegediek is zarándokoltak ide. Ez a kultusz 1526-ig tartott, akkor a török támadás miatt az ereklyéit, csontjait elmenekítették – összegzett Zombori István.

Forrás: Szeged ma

Régi magyar áldás


Régi magyar áldás Áldott legyen a szív, mely hordozott, És áldott legyen a kéz, mely felnevelt Legyen áldott eddigi utad, És áldott legyen egész életed. Legyen áldott Benned a Fény, Hogy másoknak is fénye lehess. Legyen áldott a Nap sugara, És melegítse fel szívedet, Hogy lehess meleget adó forrás A szeretetedre szomjasoknak, És legyen áldott támasz karod A segítségre szorulóknak. Legyen áldott gyógyír szavad, Minden hozzád fordulónak Legyen áldást hozó kezed Azoknak, kik érte nyúlnak. Áldott legyen a mosolyod, Légy vigasz a szenvedőknek. Légy te áldott találkozás Minden téged keresőnek. Legyen áldott immár Minden hibád, bűnöd, vétked. Hiszen aki megbocsátja, Végtelenül szeret téged. Őrizzen hát ez az áldás fájdalomban, szenvedésben. Örömödben, bánatodban, bűnök közti kísértésben. Őrizze meg tisztaságod, Őrizze meg kedvességed. Őrizzen meg Önmagadnak, és a Téged szeretőknek.

2011. október 18., kedd

ÉJFÉLI BÁL LEMEZBEMUTATÓ KONCERT | Android

ÉJFÉLI BÁL LEMEZBEMUTATÓ KONCERT | Android

Sajtótájékoztató a pápa assisi útjáról

Sajtókonferencia a pápa assisi zarándoklatáról

Október 18-án, szerdán délelőtt a vatikáni sajtóteremben bemutatták az újságíróknak az „Elmélkedés, párbeszéd és imanap a világ békéjéért és igazságosságáért” elnevezésű október 27-i találkozó programját.

Szent Ferenc városa egy napra, október 27-én ismét a világvallások központi helyévé válik. Az „Elmélkedés, párbeszéd és imanap a világ békéjéért és igazságosságáért” imanapot XVI. Benedek pápa hívta össze 25 évvel azután, hogy II. János Pál pápa hasonló vallásközi összejövetelt tartott az umbriai városban.

Assisi lelkisége találkozók sorozatát indította el, és a párbeszéd olyan fejezetét írta meg, amelyet ma már nem lehet figyelmen kívül hagyni. Ezt bizonyítják azok a vallási vezetők, akik kilenc nap múlva a Szentatyával együtt haladnak végig Szent Ferenc városának utcáin – hangzott el az október 18-i szentszéki sajtótájékoztatón.

Ismertették a találkozó résztvevőinek névsorát. A keleti egyházak tizenhét delegációt küldenek; a konstantinápolyi küldöttséget I. Bartolomeosz ökumenikus pátriárka vezeti; a nyugati egyházakat tizenhárom küldöttség képviseli, az anglikán közösséget Rowan Williams canterburyi érsek vezeti. Az evangélikus, református és metodista egyházak is magas szinten képviseltetik magukat. A pápa meghívásához csatlakoznak az izraeli főrabbinátus küldöttségei is. A nem keresztény és nem zsidó vallásokat összesen 176-an képviselik az assisi találkozón: 48 muzulmán, továbbá hindu, szikh, buddhista, sintoista résztvevők.

A Szentatya és az assisi találkozó résztvevői a vatikáni vasútállomásról indulnak reggel 8-kor az olasz államvasutak által rendelkezésükre bocsátott szerelvényen. A vonat este fél 9-kor érkezik vissza a Vatikánba.

Október 26-án, szerdán délelőtt XVI. Benedek a szokásos általános pápai kihallgatás helyett igeliturgiát vezet a Szent Péter téren – ismertették a szentszéki sajtótájékoztatón.

Vatikáni Rádió/Magyar Kurír