Életünk során számtalanszor érezzük, hogy ránk szakadt az ég.
A változtatástól sosem féltem.
Újraépítettem életem, amikor egészségem megrendült.
Ma már elfogadom gyengeségemet.
Nem ragaszkodom talmi értékekhez.
Csaba Testvér egyszer úgy fogalmazott:
Szórd ki a köveket a zsebedből, amelyek visszahúznak, hogy szárnyalhass!
Testileg összetörten teljes életet élhetek, talán életemben először.
Virágvasárnap közeledtével fontosak Weöres Sándor szavai:
„Egyetlen parancs van, a többi csak tanács: igyekezz úgy érezni, gondolkozni, cselekedni, hogy mindennek javára legyél.
Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás:
Alattad a föld, fölötted az ég, benned a létra!”
Népszerű bejegyzések
-
A titkot Németh Miklós volt miniszterelnök árulta el. Úton a rendszerváltás felé címmel rendezett estet Balatonfüreden tegnap a Hamvas Béla...
-
Uram, a te szentséges szívednek ajánlom fel az egész életemet, múltamat, jelenemet, jövőmet, a legkisebb cselekedetem is. Irányíts és vezére...
-
T. Csilik János, Kraszna-i Római Katolikus plébános rövid életrajza 1956. szeptember 20-án születtem, Szentjobbon , Bihar megyében. Hisze...
-
"Húsz éve folyamatosan vesszük fel minden évben a kölcsönöket, mert jobban, kényelmesebben akarunk élni, mint amennyire a munkavégzésün...
-
Ami meglepett, az a hatalmas feszültség, harag, elkeseredettség, - és ha nem lennék ferences szerzetes, akkor talán azt is kimondanám, hogy ...
-
Július 14-én és 15-én tartják Barkán a Kármelhegyi Boldogasszony Skapuláré Társulatának búcsúját. Július 14-én szombaton 14 órakor harangs...
-
Minden évben találkoznak azok a szerzetesi közösségek, amelyek Szent Ferenc családjához tartoznak, de a 800 éves jubileum alkalmából szeptem...
-
Makovecz Imre a világról 2010.07.26 Az idén hetvenöt esztendős, súlyos betegen is dolgozó Makovecz Imre cigány falut épít azoknak a romáknak...
-
Az új esztendőben mindannyian keressük, hogy merre tovább? Nekem is meg kellett hoznom saját, súlyos döntésemet. Az idő fogja igazolni, hogy...
-
Talán a téli szürkeségből fakad, talán életem barátságtalanná fordulása teszi, gyakran érzem mostanában, hogy kirúgták hónom alól a mankót, ...
2012. március 31., szombat
2012. március 29., csütörtök
Krisztus győzelmes keresztútja
2012. március 23. péntek, 08:28
Keresztút, ahogy talán még sohasem gondoltad végig:
Sípos (S) Gyula: Krisztus győzelmes keresztútja
Felkészülés a Keresztútra
A sátán eddig minden csatáját elveszítette Jézus Krisztussal szemben. Nem tudta Őt elbuktatni a pénz, a hatalom és a hírnév kísértésével és nem tudta hozzáidomítani kora hamis vallásosságához sem. Nem tudta megzsarolni szerettei elveszítésének félelmével, sem küldetése hiábavalóságának ismételt bizonygatásával. A Messiás Isten- és emberszeretetén, tisztaságán és hűségén kicsorbult a gonosz minden fegyvere.
Végül a Getszemáné kertjében a sátán teljes erejével megtámadta Jézus Krisztus belső világát, hogy kétségbeesésbe és reménytelenségbe taszítva Őt elszakítsa a Fiút az Atyától, így téve lehetetlenné a Megváltást. Olyan erősen gyötörte, hogy Jézus vérrel verejtékezett – de még ekkor is az Atyához kiáltott, Ő pedig angyalt küldött, aki megerősítette a Messiást lelki szenvedései közepette.
A sátán ezt a lelki harcot elveszítette, de nem adta fel a küzdelmet. Most arra készül, hogy az embereken keresztül gyakorolva hatalmát, testében és lelkében addig gyötörje a Messiást, amíg az feladja küldetését és kimenekül szorult helyzetéből. Tudja már, hogy ha most is elbukik, elveszíti a Föld és az ember feletti hatalmát és Jézus Krisztuson keresztül Isten és ember újra „egy asztalhoz ül”. Ezért minden eszközt bevet győzelme érdekében. A gonosz lelkek légiói pedig követik őt és mindent elkövetnek, hogy teljesen ellenőrzésük alatt tartsák az eseményeket.
Jézust halálra ítélik
Ott áll Jézus megalázottan Pilátus és a nép előtt. Kigúnyolták emberségét, küldetését, ön-azonosságát. Mennyei királysága töviskorona, papi, királyi és prófétai hatalma véres bíborpalást, arca leköpdösve, teste vérző sebek halmaza – íme az ember! És valóban, a Fiú visszatükrözi a bűntől meggyalázott teremtmény valóságos állapotát. Ha látnánk magunkat, elborzadnánk fekélyes valóságunktól!
Íme az ember – ezt akarod vállalni? Ezeket akarod megmenteni? Hiszen Te ártatlan vagy! A gyáva és kegyetlen Pilátus által háromszorosan is kijelentve: Te ártatlan vagy – menekülj! Hagyd magukra azokat, akik maguk se akarják, hogy megmentsék őket! Látod, hogy gyaláznak, látod, hogy nem fogadnak el – miért szenvednél azokért, akik a kínoznak?
Jézus nem felel a kísértésre, nem száll vitába a Vádolóval. Amikor megszólal, csak tanúságot tesz az Atyával való szeretetközösségéről: az én országom nem e világból való…
Jézus hallgat, de hallgatása többet mond, mint ezer szó. Hallgatásával elutasítja a kiegyezést a gonosszal és sorsközösséget vállal velünk. „Én emlékszem az Édenre, amikor még együtt sétáltam az emberrel. Szeretetemben teremtettem őt és igent mondtam rá.”
Pilátus dönt - és halálra adja Teremtőjét. Az ő sorsa is eldőlt ezzel, jelleme egyre számítóbb és kegyetlenebb lesz ezután, egészen az örök halálig.
Jézus vállára veszi a keresztet
Jézus gyakorlott ácsmester, egy pillantásával felméri a kereszt súlyát. Rettenetesek ezek a gerendák! Egy jó erőben lévő ember is gonddal vihetné csak – hát akkor Ő a végigvert, szétszakított izmú hátával?
A nép izgatottan nézi a prófétát: vajon elbírja-e a keresztet? Mikor adja fel? Jönnek-e az angyalok? Mond-e valami különlegeset? Fogadásokat kötnek, meddig tudja elvinni a keresztet – a sarokig, a kapuig, talán még az emelkedőn is?
A sátán ott ordít a tömeg szájával. Élvezettel gúnyolja, sértegeti a Megváltót. Végre szabadon eresztheti minden Istennel szembeni gyűlöletét, lázadását.
Ezt nem bírod ki! Most már láthatod, hogy mindenképpen kudarcra vagy ítélve! Te is tudod, hogy ilyen testtel ezt a súlyt nem viheted fel a hegyre! De miért is tennéd? Hiszen bármikor abbahagyhatod! Tégy csodát! Söpörd el ezt a csőcseléket innen, mutasd meg hatalmadat és építsd újjá Izraelt! Kezedbe adom őket, kezedbe adom Pilátust is, a főpapokat is, állítsd Te bíróság elé őket! Hadd lássa meg a világ, hogy neked volt igazad! Te is tudod, hogy elfogadnának és felmagasztalnának!
Jézus hallgat – és a kereszt alá alázza magát. Elfogadja, és ezzel legyőzi teste fájdalmát, legyőzi a teljesíthetetlenség és reménytelenség kísértését, ellene mond az Isten-ellenes igazságtételnek. Vállára veszi az ember terhét és elindul.
Jézus először esik el a kereszt súlya alatt
Meddig képes az összetört test elhordozni saját mázsányi kivégzőeszközét? Eddig. Jézus porba hull, a gerenda újra felszakítja hátának sebeit, a tövisek mélyen belenyomódnak fejbőrébe, arccal a porban alig kap levegőt…
Az ördög alakította így a körülményeket, hogy aztán a helyzetet kihasználva hamis részvéttől csöpögő hangon biztassa a Messiást műve feladására:
Add fel! Nyilvánvaló, hogy ezt a terhet képtelenség elhordozni! Hiszen te az ácsmunkában gyakorlott szemeddel rögtön láttad, hogy ez túl nagy teher, ezt lehetetlen végig vinni, fel a hegyre!
Add fel, legalább túl leszel rajta! Nézd, hogy gúnyolnak az emberek! Úgy vizsgálgatnak, mint egy állatot – van-e még erő benne? Bírja-e a terhet?
Hidd el, nincs szükség erre, még a te atyád se akarhatja ezt, hogyan is akarhatná, hiszen szeret téged!
Csak maradj a földön, a többit majd én elrendezem!
Jézus küzd a fáradtsággal, a fájdalommal, a tehetetlenség érzésével. Testében, lelkében egyaránt gyötrődik. Nem enged azonban a sátán kísértésének, legyőzi a csüggedést és minden erejét összeszedve felnyomja magát a földről. Előre tekint és újra útnak indul, hogy megtegye mindazt, amit előre megjövendöltek róla, s beteljesítse az Atya akaratát.
Jézus Anyjával találkozik a keresztúton
Kire tekinthetne az Úr, kin pihentethetné meg a szemét? A dühtől eltorzult arcú gúnyolódókon? A kíváncsi, esetleg közönyös római katonákon? Nézi őket és imádkozik értük: „Atyám, bocsáss meg nekik…”
Teljes elhagyatottságában egyszer csak felvillan Isten irgalmas szeretete – Mária áll az út szélén és Fiát nézi. A fecsegő emberek között ő a csend szigete. Az eltorzult arcok között a szépség pihenőhelye. A közöny hullámai között a részvét, az együttérző szeretet gyöngéd oszlopa. Nem szól, de az arcán peregnek a könnyek.
Mit is mondhatna? Csak a keze fehéredik el, ahogy ruhája kendőjét szorítja.
A Szűzanya kívül hallgat, de belül annál hangosabb. Egész szívét Istenhez emeli, úgy könyörög Fiáért. Erőért, enyhülésért kiált ahhoz, aki egyedül meghallgathatja.
Most Szűz Mária az egyetlen, aki támogatja Jézust az utolsó, legnehezebb küzdelmében. Szívük együtt dobban, bensőjük együtt érez – és az édesanya ebben a lelki egységben mindent odaad, amit csak átadhat Fiának. Aléltan hullana a porba, ha János, a szeretett tanítvány és Mária Magdolna fel nem fogná esését.
Jézus szívében vigaszt és enyhülést kapott. A hűségesek kitartanak, ha mást nem is tehetnek. A küzdelem nem céltalan és értelmetlen – a szeretet szép sugara áttör a pokol sötétségén és glóriát rajzol Isten Fia köré.
Cirenei Simon segíti vinni Jézusnak a keresztet
Az Atya nem hagyta magára a Fiút. A lelki segítség után megérkezik a testi segítség is. A római katonák hirtelen észre veszik, hogy hamar vége lesz a mulatságnak, ha nem engedélyeznek egy kis pihenőt foglyuknak. Ezért arra kényszerítik a mezőről, munkából hazatérő Cirenei Simont, hogy segítsen Jézusnak.
Cirenei Simon ajándék, de egyben megajándékozott is. Ő nem volt részese Jézus elítélésének, nem élvezte megkínzatását. A mezőn dolgozott, hogy mindent befejezzen a hetedik napra. Törvénytisztelő férfi, aki Isten napját valóban Istennel és a családjával, nyugalomban akarja tölteni.
Amit az úton látnia kell, attól elborzad. Amire a katonák kényszerítik, az ellen tiltakozik - most tegye őt tisztátalanná egy bűnöző vére?
Aztán Jézus szemébe néz – és minden megváltozik. A szenvedő ártatlanság néz vissza rá és ez lelke mélyéig megindítja az egyszerű férfit. Nem tudja még, hogy a Megváltónak segít, nem tudja még, hogy tettéért cserébe ő is a krisztusi testvériséghez fog tartozni és megmenekül az örök életre, nem tudja még, hogy nevét az első keresztény közösségek megőrzik, nem tudja még, hogy Isten hálából feljegyzi tettét az evangélium örökkévalóságába – még nem tud, nem hisz, de szeretet van benne és ez az együttérző szeretet akkor is vinni akarja a keresztet, amikor már kirángatják a kezéből.
Veronika megtörli kendőjével Jézus arcát
A sátán tombol – azt hitte, hogy sikerül összeroppantania Jézust, de ennek pont az ellenkezője következett be! Azt is hitte, hogy teljesen kezében tartja az eseményeket, és ebben is csúfos kudarcot vallott. Jézus anyja imájával áttörte a lelki sötétség gyűrűjét, Simon pedig fizikai segítséget adott a kimerült férfinak.
A gonosz lelkek légiói a félelemtől és dühtől korbácsoltatva újra minden embert Isten Fia ellen akarnak fordítani. Vége nézők türelmének, vége a római katonák engedékenységének – a világ terhe újra a szenvedő Messiásra nehezedik.
Jézus újra a kereszt súlya alatt rogyadozik előre. Fejét lehajtja, arcába vér és izzadtság csorog. Alig lát, a kövekbe beleütközik a lába, tántorog.
Ekkor azonban újabb csoda történik, amit az angyalok is ámulva néznek. Egy egyszerű asszony – akit a hagyomány Veronikának nevez, mert ő kapta ajándékba az igaz képmást, a „vera ikont” – odalép Jézushoz és kendőjével megtörli az arcát.
Honnan került elő ez az asszony? Senki sem tudja. Jézushoz lép és megtörli az arcát. Ennyit tehet csak – de amit tehet, azt megteszi. Isten válasza hasonló – amit megtehet, Ő is megteszi. Jézus vére a kendőn kirajzolja a szent arcot, örök emlékül és bizonyosságul. A kendő azonban csak jel, a Szent jele. Krisztus valósága ekkorra már mélyen belenyomódott Veronika szívébe. Az Úr még a legnagyobb megpróbáltatás közepette is felismeri övéit: te velem vagy, Én pedig veled vagyok és veled is maradok, most, és mindörökké.
Jézus másodszor esik el a kereszt súlya alatt
Ennyi! Jézus elbotlik egy kőben és a földre zuhan. A tömeg kiabál, a katona ostorral veri mint egy barmot, hogy tovább húzza az igát. A kereszt súlya belepréseli a földbe – de ez a súly már nem csak a fagerendáé. A sátán nehezedik diadalmasan a fára, úgy ordítja: ennyi! Ennyi volt, add fel! Szépen küzdöttél, de nincs tovább! Te csak egy senki vagy, senki!
Minden bűn, minden lázadás és vétek amit csak elkövettek az emberek Isten ellen, ott van összegyűjtve a Vádoló kezében – és ezt az egész mocskot most ráborítja a Szentre.
Ezt akarod? Ezekkel vállalsz közösséget? Én nem kellettem neked, szépségemet, erőmet elvetetted, csak hogy ezzel az állatsereglettel azonosulj – tessék itt van! Ezek mocskosabbak a disznónál, hiúbbak a pávánál, gyengébbek a báránynál és ostobák, mint a férgek – ez a te teremtésed, amihez annyira ragaszkodsz?!
De még meggondolhatod magad! Még elismerheted, hogy nekem volt igazam, amikor fellázadtam a teremtményeid ellen! Én már akkor is tudtam, hogy ezektől semmi jó sem származik és be is bizonyítottam neked! Lásd be, hogy tévedtél! Hagyd abba ezt az ostoba vetélkedést és fogjunk össze - mi ketten, együtt, megoldhatjuk ezt az egész félresikerült ügyet!
Jézus hallgat, szívében csend van. Aztán összeszedi minden maradék erejét és felnyomja magát a földről. Ő viszi a keresztet, vagy a kereszt Őt? Csak megy előre, lelkében megingathatatlanul.
Jézus beszél a síró asszonyokhoz
Síró asszonyok állnak elé. Ki tereli őket ide, miért álltak ide, vajon miért jajveszékelnek olyan hangosan?
Jézus megtorpan – nem is tudjuk, mi a fárasztóbb: megállni, amikor újra sikerült megindulni, vagy újra elindulni a megtorpanás után.
Megvan az ideje az örömnek is, megvan az ideje a sírásnak is – az asszonyok is ismerik Salamon királynak ezt a bölcsességét. Most elérkezettnek látják az időt, hogy sírjanak, jajgassanak - lám, ők mennyire szenvednek!
Olykor talán lopva körül néznek, figyelik-e a többiek a produkciót. Bizony, ha senki nem mer is sírni, ők aztán gyászolnak mindenki helyett!
Sírnak az asszonyok. Kezdetben talán őszintén, talán valamelyiküket meggyógyította, megsza-badította a Messiás nyilvános működése alatt, – a színpadias, szokás diktálta hangos siratás lassan mégis elnyomja minden érzelmüket. Marad a sokszor eljátszott műsor közönye és rutinja.
Jézust azonban nem hatja meg ez az előadás. Szavai prófétai erővel szólnak: Jeruzsálem leányai - mondta nekik -, ne engem sirassatok. Inkább magatokat és gyermekeiteket sirassátok, mert jönnek majd napok, amikor azt fogják mondani: Boldogok a meddők, akik nem szültek, nem szoptattak. Akkor majd unszolni kezdik a hegyeket: Omoljatok ránk! És a dombokat: Takarjatok el! Mert ha a zöldellő fával így tesznek, mi lesz a sorsa a kiszáradt fának?
Jézus harmadszor esik el a kereszt súlya alatt
Az Emberfia fizikai erejének végére ér. A lélek ugyan kész, de a test – a kiéheztetett, kivéreztetett, agyongyötört test már erőtlen, nem bírja tovább. Jézus harmadszor is földre roskad a kereszt súlya alatt és hiába próbál, már nem tud felkelni.
A sátán azonban nem elégedett. Isten Fia ugyan a földre roskadt, de nem bukott el! Nem adta fel a küzdelmet, nem menekült el a fájdalomtól, nem fordult haraggal kínzói felé. A gonosz léleknek eddig nem sikerült semmilyen módon sem rést ütni Isten és ember szeretet-szövetségén. Tudja jól: ha nem sikerül Jézust rávennie küldetése feladására, a Fiún keresztül minden embernek szabad út nyílik az Atyához.
Ha Jézus kitart, akkor hiába volt az évezredeken át tartó mesterkedése, ledől minden fal, amit Isten és az ember közé helyezett.
Ha az Emberfia úgy hal meg, hogy szívében megőrzi az Istennel való közösséget, akkor Isten és ember áttör a halálon és még az elhunyt emberek lelkeit is elérheti az Örömhír, kiszabadítva őket a karmai közül.
A sátán megértette: Jézus Krisztusban Isten ítélete lesz nyilvánvalóvá, benne lelepleződik a bukott angyal minden hazugsága, ravaszsága. Ezért Jézusnak még élnie kell! Nem halhat meg addig, amíg bukásba nem hajszolják!
Ezért a katonák abbahagyják az ostorozást, leemelik a megtört testről a keresztfát és felvonszolják az utolsó métereken a kivégzés helyére, a Golgotára.
Jézust megfosztják ruhájától
Nézz magadra ember, mi lett veled? Utolsó védelmedet, ami még beburkolt, letépték rólad. Felszakított sebeidből ömlik a vér, elkékült tested reszket a kimerültségtől. Úgy bámulnak, mint a vágóhídra hajtott barmot. Áldozati állat lettél – ezt akartad?
Mindent megkaptál Istenedtől. Csodatévő hatalmad volt, szerettek és tiszteltek az emberek. A nők beléd szerelmesedtek, a férfiak rabbinak szólítottak. Olyan bölcsességet kaptál, amivel mindenki sorsát helyesen igazgathattad volna. Te lehettél volna Izrael királya, a Messiás, akire mindenki várt!
Hát nem megadtam neked minden lehetőséget? Hát nem felajánlottam már az elején neked minden hatalmat? Ha akkor leereszkedtél volna a templom tetejéről, ez a tömeg most leborulna előtted és imádna téged!
Mindent eltékozoltál - de talán jól tetted. Nem ezt mondja a te királyod, Salamon is: „minden hiábavalóság”? Ha ezt akartad megmutatni nekik, hát elérted a célodat. Nem kell tovább tűrnöd ezt a méltatlan helyzetet. Öltözz fel a mennyei köntösödbe, gyógyítsd be sebeid, söpörd el ezeket a pogány katonákat és jelentsd ki dicsőséged! Vess véget ennek az undorító komédiának!
Jézus hagyja a semmibe hullni a sátán kísértését. Szemét lesütve tűri a szemérmetlenül kíváncsiskodó tekinteteket, némán hallgatja az emberek gúnyolódását és lelkében imádkozik: Atyám, bocsáss meg nekik…
Jézust keresztre szegezik
Íme, jövök, Istenem, hogy teljesítsem akaratodat, amint a könyvtekercsben rólam írva van. Jézust felszegezik a keresztfára és Ő hagyja, hogy ez megtörténjen. Függ ég és föld között, hogy örökre összekösse a kettőt, amit a bűn szétszakított. Imádkozza a zsoltárokat, amikben előre megíratott, hogyan kell meghalnia a Messiásnak: kezét, lábát átszúrják, de csontját nem törik össze. Ecettel itatják, köntösére sorsot vetnek…
Istenem, én Istenem, miért hagytál el engem! Ez az elhagyatottság imája, de nem a reménytelenségé! A zsoltár utolsó sorai már a győzelemről szólnak: A föld határai erről emlékeznek és az Úrhoz térnek mind. Leborul előtte a pogányok minden törzse, hiszen az Úré a királyság, ő uralkodik a népeken.
Bár a teste már a halál agóniájában, lelke csodálatos összeszedettségében Jézus még elrendezi édesanyja sorsát, megbocsát a jobb latornak, egészen elégő áldozatként önmagát felajánlva bocsánatért könyörög a megtévedt emberiségnek…
A sátán őrjöng: ha valóban Isten fia vagy, szabadítsd meg magad a keresztről! Hadd lássuk, eljön-e Illés, hogy megszabadítson! Hívjad őt, hiszen őt is élve ragadta el Istene! Akkor veled ne tenné meg ezt?
A gonosz önmagával is teljesen meghasonlik. Teljes élvezettel gyötri a Fiút, beleadva minden Isten elleni gyűlöletét és lázadását. A halálát akarja, de sejti, hogy ez a halál az ő teljes veresége lenne. Végül nem bírja tovább, ráront a kereszten függő Messiásra és gyötri, ahogy csak bírja…
Jézus meghal a kereszten
Amikor ecettel, keserű epével kínálják - ezzel beteljesítve az utolsó próféciát is, aminek most meg kell történnie -, Jézus hangosan felkiált: Beteljesedett!
A Fiú kilehelte a Lelkét – íme, a Szentlélek újra szabadon szárnyalhat, Isten és ember szeretet-szövetsége a Bárány vére által újra, örökre szétszakíthatatlanul összeköttetett!
A Nap elhomályosul, a Föld megrendül Alkotója hatalmas tettétől. Isten meghalt az emberért, hogy az ember örökké élhessen! Lehet-e ennél nagyobb szeretete, hűsége bárkinek? És íme, sok szentnek a teste feltámadt és megjelentek szeretteiknek – az örök élet részesei máris hirdetik Isten megmentő dicsőségét és emberszerető jóságát!
A sátán minden hazugsága nyilvánvalóvá lett a mennyei seregek előtt. Isten kinyilvánította valódi természetét, irgalmas szeretete mélységét és magasságát mindenki előtt. Megnyílt a menny és megnyílt a pokol, a teremtett világ pedig egy új korszakba lépett, az Örömhír korszakába, a Beteljesedés korszakába.
A Templomban a szentek szentjét elválasztó függöny ketté hasadt. Nincs már semmi, ami elválaszthatná Istent az embertől! Nem kell már félni, hogy aki belép a szentek szentjébe, meghal bűnei miatt. A Bárány vére lemossa mindenki bűnét, aki kéri, megtisztítja, megszabadítja a gonoszság minden kötelékéből, hogy az atyai házba, az örök boldogság örömébe juthasson. Isten küzdött, Isten győzött, és ez a győzelem ingyen a miénk. Ki adhatna ennél többet?
Jézust leveszik a keresztről és Anyja ölébe helyezik
Az Emberfia kínzói beteltek a szórakozással, elégedetten mennek haza imádkozni – hiszen itt a húsvét ünnepe! A Messiás gyilkosai sietnek, nehogy a szombat beállta egy halott közelében találja őket és így tisztátalanná váljanak. A másikban szálkányi bűnt is megkeresők, a mentából is tizedet adók megnyugodtak: megint megvédték a Törvényt egy istentelentől!
Vannak azonban néhányan, akik számára Krisztus halott teste is többet ér, mint a Törvény halott betűje. Ők gyűlnek össze lassan a kereszt körül.
Ott van a gazdag és befolyásos Arimateiai József, a Főtanács tagja, aki azzal a halott Jézussal vállal közösséget, akitől már semmit sem nyerhet, semmit sem kaphat.
Ott vannak a tanítványok a halott mester körül, akinek a hangját már sohasem halhatják, csodáit sohasem láthatják.
Ott van Mária, aki talán egyedül sejti, hiszi, hogy ez a halál nem végleges állapot annak, aki a halált már legyőzte. Reménykedve siratja, tisztogatja a testet. Mikor tarthatta így utoljára kezében a fiát? Talán kisgyermekként. S most a Fiú újra a karjai között, kiszolgáltatva, sebzetten, az ő anyai, gondoskodó szeretetére bízva.
Könnyeivel tisztítja, kendőjével simogatja a szent arcot – fog még mosolyogni ez a száj, lesz még derűs csillogás ezekben a szemekben, hallani fogjuk még a bölcsesség szavait – emlékezzetek, mit mondott! Emlékezzetek!
Jézust eltemetik
Csend van. Jézus teste a sírban, gyolcsba burkolva. Mária és a tanítványok elmentek, hogy a szombatot virrasztva, imádkozva töltsék. A földre leszállt az éj, gyászol a világ.
Nincs azonban csend a mennyekben! Az angyalok ujjongó kórusa dicsőíti Isten végtelen bölcsességét és irgalmát!
A Kinyilatkoztatás fénye betölt mindent, véget ért a várakozás ideje, elhallgatott minden Istent káromló, vádoló beszéd. A sátán, mint villámlás hullt le az égből, minden álcája lehullt, minden hazugsága napfényre derült, Jézus Krisztus győzött a gonoszság minden ereje felett!
Az Ítélet teljes. Megnyílt a pokol, az Istentől való teljes elszakítottság helye, a gonosz lelkek örök létezésmódja ezentúl. A sátán ott vergődik angyalaival együtt, vádolva, gyűlölve kínozzák egymást, átkokat szórva mindenre, ami él, sóvárogva az Élet után, amiben már sohasem lehet részük.
Az eddig a pokol tornácán várakozó lelkekhez pedig alászállt Jézus, hogy ott is meghirdesse az Örömhírt: Isten van, szeret téged és ha megbánod életed bűneit, felviszlek Hozzá, az örök boldogságba és beteljesülésbe.
Készül már a dicsőséges menet, az angyali harsonákkal kísért ünnepi tánc, vonul már a megmentett nép Isten trónusa felé…
Befejezés
Pál apostol a Korintusiakhoz írt első levele második fejezetében így ír:
„Én is, amikor nálatok jártam, testvérek, nem keresett szavakkal vagy bölcsességgel akartam nektek hirdetni Isten misztériumát. Elhatároztam ugyanis, hogy nem akarok másról tudni köztetek, csak Jézus Krisztusról, a megfeszítettről. Gyöngeségem tudatában félve és nagyon elfogódottan mentem hozzátok. Tanításom és igehirdetésem ezért nem a bölcsesség elragadó szavaiból állt, hanem a lélek és az erő bizonyságából, hogy hiteteknek ne emberi bölcsesség, hanem Isten ereje legyen az alapja. (1Kor 2, 1-6)
Isten ereje, Isten bölcsessége a keresztfán lett nyilvánvalóvá. A megfeszített Jézus Krisztus látszólagos gyöngesége erősebb volt mint a gonoszság minden ereje. Balgasága bölcsebb volt, mint az emberek minden okossága.
Jézus átdöfött szívéből az irgalmasság és az élet folyamai áradnak minden élőre. Aki mer maga is gyenge lenni az erősek között, szegény és kiszolgáltatott lenni a gazdagok és hatalmasok között, aki mer hinni Isten ígéreteiben és bízni gondviselő szeretetében – az megtapasztalja Isten erejét, szeretetét és bölcsességét. Aki bele-temetkezik a Megfeszítettbe, az a Feltámadottal éli az életét.
Köszönjük Uram, hogy megváltottál minket! Ámen.
Keresztút, ahogy talán még sohasem gondoltad végig:
Sípos (S) Gyula: Krisztus győzelmes keresztútja
Felkészülés a Keresztútra
A sátán eddig minden csatáját elveszítette Jézus Krisztussal szemben. Nem tudta Őt elbuktatni a pénz, a hatalom és a hírnév kísértésével és nem tudta hozzáidomítani kora hamis vallásosságához sem. Nem tudta megzsarolni szerettei elveszítésének félelmével, sem küldetése hiábavalóságának ismételt bizonygatásával. A Messiás Isten- és emberszeretetén, tisztaságán és hűségén kicsorbult a gonosz minden fegyvere.
Végül a Getszemáné kertjében a sátán teljes erejével megtámadta Jézus Krisztus belső világát, hogy kétségbeesésbe és reménytelenségbe taszítva Őt elszakítsa a Fiút az Atyától, így téve lehetetlenné a Megváltást. Olyan erősen gyötörte, hogy Jézus vérrel verejtékezett – de még ekkor is az Atyához kiáltott, Ő pedig angyalt küldött, aki megerősítette a Messiást lelki szenvedései közepette.
A sátán ezt a lelki harcot elveszítette, de nem adta fel a küzdelmet. Most arra készül, hogy az embereken keresztül gyakorolva hatalmát, testében és lelkében addig gyötörje a Messiást, amíg az feladja küldetését és kimenekül szorult helyzetéből. Tudja már, hogy ha most is elbukik, elveszíti a Föld és az ember feletti hatalmát és Jézus Krisztuson keresztül Isten és ember újra „egy asztalhoz ül”. Ezért minden eszközt bevet győzelme érdekében. A gonosz lelkek légiói pedig követik őt és mindent elkövetnek, hogy teljesen ellenőrzésük alatt tartsák az eseményeket.
Jézust halálra ítélik
Ott áll Jézus megalázottan Pilátus és a nép előtt. Kigúnyolták emberségét, küldetését, ön-azonosságát. Mennyei királysága töviskorona, papi, királyi és prófétai hatalma véres bíborpalást, arca leköpdösve, teste vérző sebek halmaza – íme az ember! És valóban, a Fiú visszatükrözi a bűntől meggyalázott teremtmény valóságos állapotát. Ha látnánk magunkat, elborzadnánk fekélyes valóságunktól!
Íme az ember – ezt akarod vállalni? Ezeket akarod megmenteni? Hiszen Te ártatlan vagy! A gyáva és kegyetlen Pilátus által háromszorosan is kijelentve: Te ártatlan vagy – menekülj! Hagyd magukra azokat, akik maguk se akarják, hogy megmentsék őket! Látod, hogy gyaláznak, látod, hogy nem fogadnak el – miért szenvednél azokért, akik a kínoznak?
Jézus nem felel a kísértésre, nem száll vitába a Vádolóval. Amikor megszólal, csak tanúságot tesz az Atyával való szeretetközösségéről: az én országom nem e világból való…
Jézus hallgat, de hallgatása többet mond, mint ezer szó. Hallgatásával elutasítja a kiegyezést a gonosszal és sorsközösséget vállal velünk. „Én emlékszem az Édenre, amikor még együtt sétáltam az emberrel. Szeretetemben teremtettem őt és igent mondtam rá.”
Pilátus dönt - és halálra adja Teremtőjét. Az ő sorsa is eldőlt ezzel, jelleme egyre számítóbb és kegyetlenebb lesz ezután, egészen az örök halálig.
Jézus vállára veszi a keresztet
Jézus gyakorlott ácsmester, egy pillantásával felméri a kereszt súlyát. Rettenetesek ezek a gerendák! Egy jó erőben lévő ember is gonddal vihetné csak – hát akkor Ő a végigvert, szétszakított izmú hátával?
A nép izgatottan nézi a prófétát: vajon elbírja-e a keresztet? Mikor adja fel? Jönnek-e az angyalok? Mond-e valami különlegeset? Fogadásokat kötnek, meddig tudja elvinni a keresztet – a sarokig, a kapuig, talán még az emelkedőn is?
A sátán ott ordít a tömeg szájával. Élvezettel gúnyolja, sértegeti a Megváltót. Végre szabadon eresztheti minden Istennel szembeni gyűlöletét, lázadását.
Ezt nem bírod ki! Most már láthatod, hogy mindenképpen kudarcra vagy ítélve! Te is tudod, hogy ilyen testtel ezt a súlyt nem viheted fel a hegyre! De miért is tennéd? Hiszen bármikor abbahagyhatod! Tégy csodát! Söpörd el ezt a csőcseléket innen, mutasd meg hatalmadat és építsd újjá Izraelt! Kezedbe adom őket, kezedbe adom Pilátust is, a főpapokat is, állítsd Te bíróság elé őket! Hadd lássa meg a világ, hogy neked volt igazad! Te is tudod, hogy elfogadnának és felmagasztalnának!
Jézus hallgat – és a kereszt alá alázza magát. Elfogadja, és ezzel legyőzi teste fájdalmát, legyőzi a teljesíthetetlenség és reménytelenség kísértését, ellene mond az Isten-ellenes igazságtételnek. Vállára veszi az ember terhét és elindul.
Jézus először esik el a kereszt súlya alatt
Meddig képes az összetört test elhordozni saját mázsányi kivégzőeszközét? Eddig. Jézus porba hull, a gerenda újra felszakítja hátának sebeit, a tövisek mélyen belenyomódnak fejbőrébe, arccal a porban alig kap levegőt…
Az ördög alakította így a körülményeket, hogy aztán a helyzetet kihasználva hamis részvéttől csöpögő hangon biztassa a Messiást műve feladására:
Add fel! Nyilvánvaló, hogy ezt a terhet képtelenség elhordozni! Hiszen te az ácsmunkában gyakorlott szemeddel rögtön láttad, hogy ez túl nagy teher, ezt lehetetlen végig vinni, fel a hegyre!
Add fel, legalább túl leszel rajta! Nézd, hogy gúnyolnak az emberek! Úgy vizsgálgatnak, mint egy állatot – van-e még erő benne? Bírja-e a terhet?
Hidd el, nincs szükség erre, még a te atyád se akarhatja ezt, hogyan is akarhatná, hiszen szeret téged!
Csak maradj a földön, a többit majd én elrendezem!
Jézus küzd a fáradtsággal, a fájdalommal, a tehetetlenség érzésével. Testében, lelkében egyaránt gyötrődik. Nem enged azonban a sátán kísértésének, legyőzi a csüggedést és minden erejét összeszedve felnyomja magát a földről. Előre tekint és újra útnak indul, hogy megtegye mindazt, amit előre megjövendöltek róla, s beteljesítse az Atya akaratát.
Jézus Anyjával találkozik a keresztúton
Kire tekinthetne az Úr, kin pihentethetné meg a szemét? A dühtől eltorzult arcú gúnyolódókon? A kíváncsi, esetleg közönyös római katonákon? Nézi őket és imádkozik értük: „Atyám, bocsáss meg nekik…”
Teljes elhagyatottságában egyszer csak felvillan Isten irgalmas szeretete – Mária áll az út szélén és Fiát nézi. A fecsegő emberek között ő a csend szigete. Az eltorzult arcok között a szépség pihenőhelye. A közöny hullámai között a részvét, az együttérző szeretet gyöngéd oszlopa. Nem szól, de az arcán peregnek a könnyek.
Mit is mondhatna? Csak a keze fehéredik el, ahogy ruhája kendőjét szorítja.
A Szűzanya kívül hallgat, de belül annál hangosabb. Egész szívét Istenhez emeli, úgy könyörög Fiáért. Erőért, enyhülésért kiált ahhoz, aki egyedül meghallgathatja.
Most Szűz Mária az egyetlen, aki támogatja Jézust az utolsó, legnehezebb küzdelmében. Szívük együtt dobban, bensőjük együtt érez – és az édesanya ebben a lelki egységben mindent odaad, amit csak átadhat Fiának. Aléltan hullana a porba, ha János, a szeretett tanítvány és Mária Magdolna fel nem fogná esését.
Jézus szívében vigaszt és enyhülést kapott. A hűségesek kitartanak, ha mást nem is tehetnek. A küzdelem nem céltalan és értelmetlen – a szeretet szép sugara áttör a pokol sötétségén és glóriát rajzol Isten Fia köré.
Cirenei Simon segíti vinni Jézusnak a keresztet
Az Atya nem hagyta magára a Fiút. A lelki segítség után megérkezik a testi segítség is. A római katonák hirtelen észre veszik, hogy hamar vége lesz a mulatságnak, ha nem engedélyeznek egy kis pihenőt foglyuknak. Ezért arra kényszerítik a mezőről, munkából hazatérő Cirenei Simont, hogy segítsen Jézusnak.
Cirenei Simon ajándék, de egyben megajándékozott is. Ő nem volt részese Jézus elítélésének, nem élvezte megkínzatását. A mezőn dolgozott, hogy mindent befejezzen a hetedik napra. Törvénytisztelő férfi, aki Isten napját valóban Istennel és a családjával, nyugalomban akarja tölteni.
Amit az úton látnia kell, attól elborzad. Amire a katonák kényszerítik, az ellen tiltakozik - most tegye őt tisztátalanná egy bűnöző vére?
Aztán Jézus szemébe néz – és minden megváltozik. A szenvedő ártatlanság néz vissza rá és ez lelke mélyéig megindítja az egyszerű férfit. Nem tudja még, hogy a Megváltónak segít, nem tudja még, hogy tettéért cserébe ő is a krisztusi testvériséghez fog tartozni és megmenekül az örök életre, nem tudja még, hogy nevét az első keresztény közösségek megőrzik, nem tudja még, hogy Isten hálából feljegyzi tettét az evangélium örökkévalóságába – még nem tud, nem hisz, de szeretet van benne és ez az együttérző szeretet akkor is vinni akarja a keresztet, amikor már kirángatják a kezéből.
Veronika megtörli kendőjével Jézus arcát
A sátán tombol – azt hitte, hogy sikerül összeroppantania Jézust, de ennek pont az ellenkezője következett be! Azt is hitte, hogy teljesen kezében tartja az eseményeket, és ebben is csúfos kudarcot vallott. Jézus anyja imájával áttörte a lelki sötétség gyűrűjét, Simon pedig fizikai segítséget adott a kimerült férfinak.
A gonosz lelkek légiói a félelemtől és dühtől korbácsoltatva újra minden embert Isten Fia ellen akarnak fordítani. Vége nézők türelmének, vége a római katonák engedékenységének – a világ terhe újra a szenvedő Messiásra nehezedik.
Jézus újra a kereszt súlya alatt rogyadozik előre. Fejét lehajtja, arcába vér és izzadtság csorog. Alig lát, a kövekbe beleütközik a lába, tántorog.
Ekkor azonban újabb csoda történik, amit az angyalok is ámulva néznek. Egy egyszerű asszony – akit a hagyomány Veronikának nevez, mert ő kapta ajándékba az igaz képmást, a „vera ikont” – odalép Jézushoz és kendőjével megtörli az arcát.
Honnan került elő ez az asszony? Senki sem tudja. Jézushoz lép és megtörli az arcát. Ennyit tehet csak – de amit tehet, azt megteszi. Isten válasza hasonló – amit megtehet, Ő is megteszi. Jézus vére a kendőn kirajzolja a szent arcot, örök emlékül és bizonyosságul. A kendő azonban csak jel, a Szent jele. Krisztus valósága ekkorra már mélyen belenyomódott Veronika szívébe. Az Úr még a legnagyobb megpróbáltatás közepette is felismeri övéit: te velem vagy, Én pedig veled vagyok és veled is maradok, most, és mindörökké.
Jézus másodszor esik el a kereszt súlya alatt
Ennyi! Jézus elbotlik egy kőben és a földre zuhan. A tömeg kiabál, a katona ostorral veri mint egy barmot, hogy tovább húzza az igát. A kereszt súlya belepréseli a földbe – de ez a súly már nem csak a fagerendáé. A sátán nehezedik diadalmasan a fára, úgy ordítja: ennyi! Ennyi volt, add fel! Szépen küzdöttél, de nincs tovább! Te csak egy senki vagy, senki!
Minden bűn, minden lázadás és vétek amit csak elkövettek az emberek Isten ellen, ott van összegyűjtve a Vádoló kezében – és ezt az egész mocskot most ráborítja a Szentre.
Ezt akarod? Ezekkel vállalsz közösséget? Én nem kellettem neked, szépségemet, erőmet elvetetted, csak hogy ezzel az állatsereglettel azonosulj – tessék itt van! Ezek mocskosabbak a disznónál, hiúbbak a pávánál, gyengébbek a báránynál és ostobák, mint a férgek – ez a te teremtésed, amihez annyira ragaszkodsz?!
De még meggondolhatod magad! Még elismerheted, hogy nekem volt igazam, amikor fellázadtam a teremtményeid ellen! Én már akkor is tudtam, hogy ezektől semmi jó sem származik és be is bizonyítottam neked! Lásd be, hogy tévedtél! Hagyd abba ezt az ostoba vetélkedést és fogjunk össze - mi ketten, együtt, megoldhatjuk ezt az egész félresikerült ügyet!
Jézus hallgat, szívében csend van. Aztán összeszedi minden maradék erejét és felnyomja magát a földről. Ő viszi a keresztet, vagy a kereszt Őt? Csak megy előre, lelkében megingathatatlanul.
Jézus beszél a síró asszonyokhoz
Síró asszonyok állnak elé. Ki tereli őket ide, miért álltak ide, vajon miért jajveszékelnek olyan hangosan?
Jézus megtorpan – nem is tudjuk, mi a fárasztóbb: megállni, amikor újra sikerült megindulni, vagy újra elindulni a megtorpanás után.
Megvan az ideje az örömnek is, megvan az ideje a sírásnak is – az asszonyok is ismerik Salamon királynak ezt a bölcsességét. Most elérkezettnek látják az időt, hogy sírjanak, jajgassanak - lám, ők mennyire szenvednek!
Olykor talán lopva körül néznek, figyelik-e a többiek a produkciót. Bizony, ha senki nem mer is sírni, ők aztán gyászolnak mindenki helyett!
Sírnak az asszonyok. Kezdetben talán őszintén, talán valamelyiküket meggyógyította, megsza-badította a Messiás nyilvános működése alatt, – a színpadias, szokás diktálta hangos siratás lassan mégis elnyomja minden érzelmüket. Marad a sokszor eljátszott műsor közönye és rutinja.
Jézust azonban nem hatja meg ez az előadás. Szavai prófétai erővel szólnak: Jeruzsálem leányai - mondta nekik -, ne engem sirassatok. Inkább magatokat és gyermekeiteket sirassátok, mert jönnek majd napok, amikor azt fogják mondani: Boldogok a meddők, akik nem szültek, nem szoptattak. Akkor majd unszolni kezdik a hegyeket: Omoljatok ránk! És a dombokat: Takarjatok el! Mert ha a zöldellő fával így tesznek, mi lesz a sorsa a kiszáradt fának?
Jézus harmadszor esik el a kereszt súlya alatt
Az Emberfia fizikai erejének végére ér. A lélek ugyan kész, de a test – a kiéheztetett, kivéreztetett, agyongyötört test már erőtlen, nem bírja tovább. Jézus harmadszor is földre roskad a kereszt súlya alatt és hiába próbál, már nem tud felkelni.
A sátán azonban nem elégedett. Isten Fia ugyan a földre roskadt, de nem bukott el! Nem adta fel a küzdelmet, nem menekült el a fájdalomtól, nem fordult haraggal kínzói felé. A gonosz léleknek eddig nem sikerült semmilyen módon sem rést ütni Isten és ember szeretet-szövetségén. Tudja jól: ha nem sikerül Jézust rávennie küldetése feladására, a Fiún keresztül minden embernek szabad út nyílik az Atyához.
Ha Jézus kitart, akkor hiába volt az évezredeken át tartó mesterkedése, ledől minden fal, amit Isten és az ember közé helyezett.
Ha az Emberfia úgy hal meg, hogy szívében megőrzi az Istennel való közösséget, akkor Isten és ember áttör a halálon és még az elhunyt emberek lelkeit is elérheti az Örömhír, kiszabadítva őket a karmai közül.
A sátán megértette: Jézus Krisztusban Isten ítélete lesz nyilvánvalóvá, benne lelepleződik a bukott angyal minden hazugsága, ravaszsága. Ezért Jézusnak még élnie kell! Nem halhat meg addig, amíg bukásba nem hajszolják!
Ezért a katonák abbahagyják az ostorozást, leemelik a megtört testről a keresztfát és felvonszolják az utolsó métereken a kivégzés helyére, a Golgotára.
Jézust megfosztják ruhájától
Nézz magadra ember, mi lett veled? Utolsó védelmedet, ami még beburkolt, letépték rólad. Felszakított sebeidből ömlik a vér, elkékült tested reszket a kimerültségtől. Úgy bámulnak, mint a vágóhídra hajtott barmot. Áldozati állat lettél – ezt akartad?
Mindent megkaptál Istenedtől. Csodatévő hatalmad volt, szerettek és tiszteltek az emberek. A nők beléd szerelmesedtek, a férfiak rabbinak szólítottak. Olyan bölcsességet kaptál, amivel mindenki sorsát helyesen igazgathattad volna. Te lehettél volna Izrael királya, a Messiás, akire mindenki várt!
Hát nem megadtam neked minden lehetőséget? Hát nem felajánlottam már az elején neked minden hatalmat? Ha akkor leereszkedtél volna a templom tetejéről, ez a tömeg most leborulna előtted és imádna téged!
Mindent eltékozoltál - de talán jól tetted. Nem ezt mondja a te királyod, Salamon is: „minden hiábavalóság”? Ha ezt akartad megmutatni nekik, hát elérted a célodat. Nem kell tovább tűrnöd ezt a méltatlan helyzetet. Öltözz fel a mennyei köntösödbe, gyógyítsd be sebeid, söpörd el ezeket a pogány katonákat és jelentsd ki dicsőséged! Vess véget ennek az undorító komédiának!
Jézus hagyja a semmibe hullni a sátán kísértését. Szemét lesütve tűri a szemérmetlenül kíváncsiskodó tekinteteket, némán hallgatja az emberek gúnyolódását és lelkében imádkozik: Atyám, bocsáss meg nekik…
Jézust keresztre szegezik
Íme, jövök, Istenem, hogy teljesítsem akaratodat, amint a könyvtekercsben rólam írva van. Jézust felszegezik a keresztfára és Ő hagyja, hogy ez megtörténjen. Függ ég és föld között, hogy örökre összekösse a kettőt, amit a bűn szétszakított. Imádkozza a zsoltárokat, amikben előre megíratott, hogyan kell meghalnia a Messiásnak: kezét, lábát átszúrják, de csontját nem törik össze. Ecettel itatják, köntösére sorsot vetnek…
Istenem, én Istenem, miért hagytál el engem! Ez az elhagyatottság imája, de nem a reménytelenségé! A zsoltár utolsó sorai már a győzelemről szólnak: A föld határai erről emlékeznek és az Úrhoz térnek mind. Leborul előtte a pogányok minden törzse, hiszen az Úré a királyság, ő uralkodik a népeken.
Bár a teste már a halál agóniájában, lelke csodálatos összeszedettségében Jézus még elrendezi édesanyja sorsát, megbocsát a jobb latornak, egészen elégő áldozatként önmagát felajánlva bocsánatért könyörög a megtévedt emberiségnek…
A sátán őrjöng: ha valóban Isten fia vagy, szabadítsd meg magad a keresztről! Hadd lássuk, eljön-e Illés, hogy megszabadítson! Hívjad őt, hiszen őt is élve ragadta el Istene! Akkor veled ne tenné meg ezt?
A gonosz önmagával is teljesen meghasonlik. Teljes élvezettel gyötri a Fiút, beleadva minden Isten elleni gyűlöletét és lázadását. A halálát akarja, de sejti, hogy ez a halál az ő teljes veresége lenne. Végül nem bírja tovább, ráront a kereszten függő Messiásra és gyötri, ahogy csak bírja…
Jézus meghal a kereszten
Amikor ecettel, keserű epével kínálják - ezzel beteljesítve az utolsó próféciát is, aminek most meg kell történnie -, Jézus hangosan felkiált: Beteljesedett!
A Fiú kilehelte a Lelkét – íme, a Szentlélek újra szabadon szárnyalhat, Isten és ember szeretet-szövetsége a Bárány vére által újra, örökre szétszakíthatatlanul összeköttetett!
A Nap elhomályosul, a Föld megrendül Alkotója hatalmas tettétől. Isten meghalt az emberért, hogy az ember örökké élhessen! Lehet-e ennél nagyobb szeretete, hűsége bárkinek? És íme, sok szentnek a teste feltámadt és megjelentek szeretteiknek – az örök élet részesei máris hirdetik Isten megmentő dicsőségét és emberszerető jóságát!
A sátán minden hazugsága nyilvánvalóvá lett a mennyei seregek előtt. Isten kinyilvánította valódi természetét, irgalmas szeretete mélységét és magasságát mindenki előtt. Megnyílt a menny és megnyílt a pokol, a teremtett világ pedig egy új korszakba lépett, az Örömhír korszakába, a Beteljesedés korszakába.
A Templomban a szentek szentjét elválasztó függöny ketté hasadt. Nincs már semmi, ami elválaszthatná Istent az embertől! Nem kell már félni, hogy aki belép a szentek szentjébe, meghal bűnei miatt. A Bárány vére lemossa mindenki bűnét, aki kéri, megtisztítja, megszabadítja a gonoszság minden kötelékéből, hogy az atyai házba, az örök boldogság örömébe juthasson. Isten küzdött, Isten győzött, és ez a győzelem ingyen a miénk. Ki adhatna ennél többet?
Jézust leveszik a keresztről és Anyja ölébe helyezik
Az Emberfia kínzói beteltek a szórakozással, elégedetten mennek haza imádkozni – hiszen itt a húsvét ünnepe! A Messiás gyilkosai sietnek, nehogy a szombat beállta egy halott közelében találja őket és így tisztátalanná váljanak. A másikban szálkányi bűnt is megkeresők, a mentából is tizedet adók megnyugodtak: megint megvédték a Törvényt egy istentelentől!
Vannak azonban néhányan, akik számára Krisztus halott teste is többet ér, mint a Törvény halott betűje. Ők gyűlnek össze lassan a kereszt körül.
Ott van a gazdag és befolyásos Arimateiai József, a Főtanács tagja, aki azzal a halott Jézussal vállal közösséget, akitől már semmit sem nyerhet, semmit sem kaphat.
Ott vannak a tanítványok a halott mester körül, akinek a hangját már sohasem halhatják, csodáit sohasem láthatják.
Ott van Mária, aki talán egyedül sejti, hiszi, hogy ez a halál nem végleges állapot annak, aki a halált már legyőzte. Reménykedve siratja, tisztogatja a testet. Mikor tarthatta így utoljára kezében a fiát? Talán kisgyermekként. S most a Fiú újra a karjai között, kiszolgáltatva, sebzetten, az ő anyai, gondoskodó szeretetére bízva.
Könnyeivel tisztítja, kendőjével simogatja a szent arcot – fog még mosolyogni ez a száj, lesz még derűs csillogás ezekben a szemekben, hallani fogjuk még a bölcsesség szavait – emlékezzetek, mit mondott! Emlékezzetek!
Jézust eltemetik
Csend van. Jézus teste a sírban, gyolcsba burkolva. Mária és a tanítványok elmentek, hogy a szombatot virrasztva, imádkozva töltsék. A földre leszállt az éj, gyászol a világ.
Nincs azonban csend a mennyekben! Az angyalok ujjongó kórusa dicsőíti Isten végtelen bölcsességét és irgalmát!
A Kinyilatkoztatás fénye betölt mindent, véget ért a várakozás ideje, elhallgatott minden Istent káromló, vádoló beszéd. A sátán, mint villámlás hullt le az égből, minden álcája lehullt, minden hazugsága napfényre derült, Jézus Krisztus győzött a gonoszság minden ereje felett!
Az Ítélet teljes. Megnyílt a pokol, az Istentől való teljes elszakítottság helye, a gonosz lelkek örök létezésmódja ezentúl. A sátán ott vergődik angyalaival együtt, vádolva, gyűlölve kínozzák egymást, átkokat szórva mindenre, ami él, sóvárogva az Élet után, amiben már sohasem lehet részük.
Az eddig a pokol tornácán várakozó lelkekhez pedig alászállt Jézus, hogy ott is meghirdesse az Örömhírt: Isten van, szeret téged és ha megbánod életed bűneit, felviszlek Hozzá, az örök boldogságba és beteljesülésbe.
Készül már a dicsőséges menet, az angyali harsonákkal kísért ünnepi tánc, vonul már a megmentett nép Isten trónusa felé…
Befejezés
Pál apostol a Korintusiakhoz írt első levele második fejezetében így ír:
„Én is, amikor nálatok jártam, testvérek, nem keresett szavakkal vagy bölcsességgel akartam nektek hirdetni Isten misztériumát. Elhatároztam ugyanis, hogy nem akarok másról tudni köztetek, csak Jézus Krisztusról, a megfeszítettről. Gyöngeségem tudatában félve és nagyon elfogódottan mentem hozzátok. Tanításom és igehirdetésem ezért nem a bölcsesség elragadó szavaiból állt, hanem a lélek és az erő bizonyságából, hogy hiteteknek ne emberi bölcsesség, hanem Isten ereje legyen az alapja. (1Kor 2, 1-6)
Isten ereje, Isten bölcsessége a keresztfán lett nyilvánvalóvá. A megfeszített Jézus Krisztus látszólagos gyöngesége erősebb volt mint a gonoszság minden ereje. Balgasága bölcsebb volt, mint az emberek minden okossága.
Jézus átdöfött szívéből az irgalmasság és az élet folyamai áradnak minden élőre. Aki mer maga is gyenge lenni az erősek között, szegény és kiszolgáltatott lenni a gazdagok és hatalmasok között, aki mer hinni Isten ígéreteiben és bízni gondviselő szeretetében – az megtapasztalja Isten erejét, szeretetét és bölcsességét. Aki bele-temetkezik a Megfeszítettbe, az a Feltámadottal éli az életét.
Köszönjük Uram, hogy megváltottál minket! Ámen.
2012. március 27., kedd
Böjte Csaba: Példaképekre vágyunk
A 2011-es népszámlálás nagyon szomorú eredményeinek okait, nem kell keresni. Gyermekvédelmi munkám során szomorúan látom, hogy milyen sok magányos ember kóborol, sodródik, és a meglévő kevés kis kapcsolatok is milyen könnyen felbomlanak.
Az egészen közeli rokonok is pillanatok alatt hátat fordítanak egymásnak, sokszor nevetséges buta kis nehézségek miatt, évtizedes barátságok dőlnek össze. Bizalom nélkül fordulunk egymás felé, de ugyanakkor hihetetlenül könnyen elengedjük, sőt sokszor durván el is lökjük a hozzánk tartozók kezét. A családok gyerekei, a szolidaritás hiánya miatt gyermekvédelmi központokba kerülnek, és ott sokszor évekig, évtizedekig még a szülő, nagyszülő sem látogatja meg őket. Félelmetes, de a gyerekeink maguk keresik kutatják az interneten saját szüleiket, testvéreiket és sokszor sikeresen. Ugyanezt látom a közéletben is, bizalom nincs és a kapcsolatok, szövetségek folyamatosan bomlanak fel!
A gondot, nehézséget, a sötétséget látva nem siránkoznunk kell és szidni a világot, hanem fényt kell gyújtanunk, olyan példaképet kell keressünk, aki személyes életével utat tud mutatni.
Székely népünkből ezidáig, anyánk az egyház egyedül Boldog Apor Vilmos vértanú győri püspököt emelte az oltárra, állította elénk követendő példaképül. A csatolt életrajza, nemes lelkéről, Istent, népét szerető szívéről sokat elárul. 1945 nagypéntekén, a betörő szovjet seregek bevették Győr városát is, és rátörtek a püspöki palotára, melynek a pincéjébe az ellenségtől félve többen elbújtak. A püspök úr, mikor látta hogy veszélyben vannak a lányok, asszonyok, a rátörő orosz katonákkal szembefordult, hogy megvédje őket. Mikor választania kellett a gyámoltalan nők és a saját élete között, nem habozott, hanem mások gyermekeiért, asszonyaiért feláldozta az életét. Példája mindannyiunk számára erőt ad, irányt mutat. Mennyire megváltozna a világ, ha a mártírhalált halt székely püspökünk példájára mi is ragaszkodnánk egymáshoz, ha az élet gondjai, nehézségei közepette is családjainkat szeretettel megvédenénk, és nem engednénk, hogy gyermekeinket, családtagjainkat a gonosz levadássza, bemocskolja. Hiszem, hogy ha a mártír Vilmos Püspökünk példája átjárna bennünket, akkor a népszámlálási adatok is nagyon megváltoznának. Akkor a férj a feleségben, szülő a gyermekében Isten drága ajándékát látná, és nem engedné azt elrabolni, elsodródni.
Mártírhalált halt Vilmos püspök utódja a püspöki székben,- Dr. Pápai Lajos Győri megyéspüspök- őrzi drága vértanúnk hagyatékát, és nagylelkűen a csíksomlyói kegytemplomnak ajándékoz egy darabot egy nagyon szép ereklyetartóban, abból a gyolcs ingből, mely felfogta a védtelenekért, értünk is kiontott drága vérét. 2012. április 29-én személyesen elhozza és elhelyezi a kegytemplom szentélyében a 1o.3o kezdődő szentmisében. Előtte való napon szombaton, a kedves vendégünk az ereklyével Háromszékre látogat, a család szűkebb szülőföldjére. Ezen a napon Kovásznán tart 11.00 órától szentmisét a püspök atya. Itt működik az Apor Vilmosról elnevezett gyermekvédelmi központ, melynek létrejöttében a kezdet kezdetétől bekapcsolódott Dr. Pápai Lajos és a győri püspökség. Április 30-tól az ereklyét mi erdélyi ferencesek fogjuk körbehordozni Székelyföldön, hogy mindenki aki szeretné leróni előtte tiszteletét, megtehesse.
-2012. ápr. 28 (szo) 11.00 Kovászna
-2012. ápr. 29 (va) 10.30 Csíksomlyó
18.00. Tusnádfürdő
-2012. ápr. 30 (hé) 17.00 Kászon
-2012. május. 1 (ke) 10.30 Gyergyószentmiklós
-2012. május. 2 (sze) 18.00 Szováta
-2012. május. 3 (csü) 18.00 Marosvásárhely
-2012. május. 4 (pé) 18.00 Nyárádszereda
-2012. május. 5 (szo) 10.00 Máréfalva
-2012. május. 5 (szo) 18.00 Székelyudvarhely
-2012. május. 6 (va) 12.00 Gyimesbükk
Amennyiben más közösségek is szeretnék vendégül látni drága székely szentünk ereklyéjét, szeretettel várjuk a meghívást.
Nézünk fel példaképeinkre, és kövessük őket alázattal!
Kisebb testvéri szeretettel
Bőjte Csaba ofm
APOR VILMOS püspök, vértanú
2012. március 25., vasárnap
Nagyböjt Gálospetriben
Második vasárnapomat töltöttem a gyerekekkel Gálospetriben, a Szentháromság Otthonban.
A szó valódi értelmében is otthon érzem magam.
Újra részese lehettem egy csodának.
Kétezer éve, Jézus Krisztus tett csodákat az emberek között.
Halála és feltámadása után azokra hagyta ezt a képességet, erőt, akik az Ő útján járnak.
Fel kell ismernünk, élnünk kell vele, gyakorolnunk kell mindennapjainkban.
Jó volt látni és hallani, hogy a vezetőváltás kezdeti nehézségei után, egymás kezébe adják a kilincset a jóakaratú emberek.
A gyerekek jó étvággyal fogyasztják mindennapi kenyerüket.
Ebéd után felhőtlen boldogsággal kergetik a labdát nevelőikkel az otthon udvarán.
Így fogalmaz Csaba Testvér:
„Ha a futball meccsen a csapat kap egy gólt, le lehet ülni a pályán, hogy kivesézzük, kinek milyen súlyosa bűne, de akkor még kaphatunk két- három újabb gólt is.
Az élet megy tovább, nekünk játszanunk kell.”
A szó valódi értelmében is otthon érzem magam.
Újra részese lehettem egy csodának.
Kétezer éve, Jézus Krisztus tett csodákat az emberek között.
Halála és feltámadása után azokra hagyta ezt a képességet, erőt, akik az Ő útján járnak.
Fel kell ismernünk, élnünk kell vele, gyakorolnunk kell mindennapjainkban.
Jó volt látni és hallani, hogy a vezetőváltás kezdeti nehézségei után, egymás kezébe adják a kilincset a jóakaratú emberek.
A gyerekek jó étvággyal fogyasztják mindennapi kenyerüket.
Ebéd után felhőtlen boldogsággal kergetik a labdát nevelőikkel az otthon udvarán.
Így fogalmaz Csaba Testvér:
„Ha a futball meccsen a csapat kap egy gólt, le lehet ülni a pályán, hogy kivesézzük, kinek milyen súlyosa bűne, de akkor még kaphatunk két- három újabb gólt is.
Az élet megy tovább, nekünk játszanunk kell.”
2012. március 22., csütörtök
Tájékoztatás holland módra
Most, hogy a magyarellenes médiacikkek száma némileg alábbhagyott, fontos feltenni a kérdést: tudatlanságból fakadtak vagy egy összehangolt hecckampány részei? Ha utóbbi az igaz, az messzemenő következtetésekkel jár. Akkor Magyarország és miniszterelnöke ellen csúfos koncepciós per folyik, és az úgymond szabad nyugati sajtó nem is annyira szabad, inkább irányított, vezényelt.
1992 óta tanítok az Amszterdami Egyetemen, az Európai Intézetben, mint kelet-európai szakértő. Nagyon jól tudom, hogy Nyugaton hihetetlen a tudatlanság Magyarországról. Az elmúlt több mint fél évszázadban ugyanis jórészt azok közvetítettek híreket Magyarországról, akiknek nem volt érdekük a külvilágot hitelesen tájékoztatni ügyeinkről-bajainkról.
Néhány héttel ezelőtt a holland állami köztelevízió egyik hírműsora, az Een Vandaag szerkesztője, bizonyos Rik Smit felhívott. Azzal a kéréssel fordult hozzám, hogy fejtsem ki szakértői véleményemet január 24-i műsorukban a jelenlegi "diktatórikus helyzetről" Magyarországon. Hozzátette, hogy miután a holland képviselőházban a baloldali pártok kérdéseket intéztek a holland külügyminiszterhez, Rosenthal urat is jól volna szakértőként bevonni a műsorba, hiszen annak politikai súlya is lenne. Félbeszakítottam, és azt feleltem, hogy nem vagyok hajlandó a jelenlegi "diktatórikus helyzetről" szakértői véleményt mondani,
mert az állítás egyszerűen nem igaz, nonszensznek tartom ezt az állítást, majd két óra hosszán át soroltam a tényeket. Smit beismerte, hogy "erről" ő semmit nem tudott, illetve a beszélgetésünk után most már másképpen látja a helyzetet, világosabb lett a kép, sőt megdicsérte a szaktudásomat. Befejezésül arról is szót ejtettem, hogy a holland állami köztelevízió igazán abbahagyhatná az egyoldalú tájékoztatást Magyarországról. "Nem egy bojkott kezdődött úgy, hogy félretájékoztatták egy másik ország polgárait, akik megharagudtak. Egy holland-magyar kereskedelmi konfliktusra a válság közepette nincsen semmilyen szükség"- mondtam, és Smit úr ezzel bizony egyetértett.
Hétfőn reggel, január 23-án újra beszéltünk, de ezúttal Smit teljesen más hangot ütött meg. Elutasító volt, nem akart tudni arról, hogy félmillió magyar vonult ki az utcára, hogy voksát tegye a kormány mellett. Végül azt válaszolta, hogy a műsorban nincs szükség az én véleményemre: "Marácz úr, Ön túl sok tényt tud. Ez nekünk nem jó. Inkább a hágai magyar nagykövet, Sümeghy úr kapjon szót, aki természetesen a magyar kormány álláspontját védelmezi. A kormány elleni álláspontot a balliberális európai parlamenti képviselő, Sophie in 't Veld asszony képviseli majd."
Meghökkentett, amit a szerkesztő mondott, és rögtön gyanakodni kezdtem, a műsor valóban tárgyilagos-e, de akkor még nem mertem arra gondolni, hogy koncepciós anyag készül Magyarország ellen.
Kedden, január 24-én este fél hétkor kezdődött a műsor. Nem hittem a szememnek, fülemnek. A műsorvezető, Pieter Jan Hagens elkezdte sorolni, hogy Magyarországon új diktatúra készül, a melegeket üldözik, a "liberálisokat" kirúgják állásaikból, nincsen szólásszabadság, nincsen vallásszabadság. Ezeket a szlogeneket nagybetűkkel a képernyőn feliratozták. A "diktátort", vagyis Orbán Viktort lassított, hangtalan felvételeken mutatták be, majd ezzel felváltva, gyorsítva, uniós parlamenti felszólalását. Ezeket a szuggesztív képeket megspékelték magyar származású "szakértőkkel", akik igazolták, hogy "nincs demokrácia", vagy "kialakulóban van a diktatúra", hiszen a katolikus egyház megszállta Magyarországot, és ehhez az Orbán-kormány bőkezű támogatást nyújt.
A végén megszólalt a képviselő asszony, aki már nem diktatúráról, hanem "egyfajta autoriter" rendszerről prédikált. Szerinte nem az egyes törvényekkel van baj, hanem az egész csomaggal, és hozzátette: már alig támogatják az Orbán-kormányt (a békemenet három nappal előtte volt!). Néhányszor, nagyon röviden bejátszották Sümeghy Gyula nagykövet urat, mint a diktátor hágai hangját, aki csitítani akarta a konfliktust. Ha nem tudtam volna, hogy mi zajlik Magyarország körül, s ha nem informáltam volna a szerkesztőséget arról, hogy valójában mi is zajlik ott, én is elhittem volna nekik. De ilyen jellegű prekoncepciós riportokat Hollandiában utoljára 1945 előtt mutattak be a mozi híradóban, mikor a holland közvéleményt Goebbelsék irányították, vezényelték Berlinből.
Dr. Marácz László.
1992 óta tanítok az Amszterdami Egyetemen, az Európai Intézetben, mint kelet-európai szakértő. Nagyon jól tudom, hogy Nyugaton hihetetlen a tudatlanság Magyarországról. Az elmúlt több mint fél évszázadban ugyanis jórészt azok közvetítettek híreket Magyarországról, akiknek nem volt érdekük a külvilágot hitelesen tájékoztatni ügyeinkről-bajainkról.
Néhány héttel ezelőtt a holland állami köztelevízió egyik hírműsora, az Een Vandaag szerkesztője, bizonyos Rik Smit felhívott. Azzal a kéréssel fordult hozzám, hogy fejtsem ki szakértői véleményemet január 24-i műsorukban a jelenlegi "diktatórikus helyzetről" Magyarországon. Hozzátette, hogy miután a holland képviselőházban a baloldali pártok kérdéseket intéztek a holland külügyminiszterhez, Rosenthal urat is jól volna szakértőként bevonni a műsorba, hiszen annak politikai súlya is lenne. Félbeszakítottam, és azt feleltem, hogy nem vagyok hajlandó a jelenlegi "diktatórikus helyzetről" szakértői véleményt mondani,
mert az állítás egyszerűen nem igaz, nonszensznek tartom ezt az állítást, majd két óra hosszán át soroltam a tényeket. Smit beismerte, hogy "erről" ő semmit nem tudott, illetve a beszélgetésünk után most már másképpen látja a helyzetet, világosabb lett a kép, sőt megdicsérte a szaktudásomat. Befejezésül arról is szót ejtettem, hogy a holland állami köztelevízió igazán abbahagyhatná az egyoldalú tájékoztatást Magyarországról. "Nem egy bojkott kezdődött úgy, hogy félretájékoztatták egy másik ország polgárait, akik megharagudtak. Egy holland-magyar kereskedelmi konfliktusra a válság közepette nincsen semmilyen szükség"- mondtam, és Smit úr ezzel bizony egyetértett.
Hétfőn reggel, január 23-án újra beszéltünk, de ezúttal Smit teljesen más hangot ütött meg. Elutasító volt, nem akart tudni arról, hogy félmillió magyar vonult ki az utcára, hogy voksát tegye a kormány mellett. Végül azt válaszolta, hogy a műsorban nincs szükség az én véleményemre: "Marácz úr, Ön túl sok tényt tud. Ez nekünk nem jó. Inkább a hágai magyar nagykövet, Sümeghy úr kapjon szót, aki természetesen a magyar kormány álláspontját védelmezi. A kormány elleni álláspontot a balliberális európai parlamenti képviselő, Sophie in 't Veld asszony képviseli majd."
Meghökkentett, amit a szerkesztő mondott, és rögtön gyanakodni kezdtem, a műsor valóban tárgyilagos-e, de akkor még nem mertem arra gondolni, hogy koncepciós anyag készül Magyarország ellen.
Kedden, január 24-én este fél hétkor kezdődött a műsor. Nem hittem a szememnek, fülemnek. A műsorvezető, Pieter Jan Hagens elkezdte sorolni, hogy Magyarországon új diktatúra készül, a melegeket üldözik, a "liberálisokat" kirúgják állásaikból, nincsen szólásszabadság, nincsen vallásszabadság. Ezeket a szlogeneket nagybetűkkel a képernyőn feliratozták. A "diktátort", vagyis Orbán Viktort lassított, hangtalan felvételeken mutatták be, majd ezzel felváltva, gyorsítva, uniós parlamenti felszólalását. Ezeket a szuggesztív képeket megspékelték magyar származású "szakértőkkel", akik igazolták, hogy "nincs demokrácia", vagy "kialakulóban van a diktatúra", hiszen a katolikus egyház megszállta Magyarországot, és ehhez az Orbán-kormány bőkezű támogatást nyújt.
A végén megszólalt a képviselő asszony, aki már nem diktatúráról, hanem "egyfajta autoriter" rendszerről prédikált. Szerinte nem az egyes törvényekkel van baj, hanem az egész csomaggal, és hozzátette: már alig támogatják az Orbán-kormányt (a békemenet három nappal előtte volt!). Néhányszor, nagyon röviden bejátszották Sümeghy Gyula nagykövet urat, mint a diktátor hágai hangját, aki csitítani akarta a konfliktust. Ha nem tudtam volna, hogy mi zajlik Magyarország körül, s ha nem informáltam volna a szerkesztőséget arról, hogy valójában mi is zajlik ott, én is elhittem volna nekik. De ilyen jellegű prekoncepciós riportokat Hollandiában utoljára 1945 előtt mutattak be a mozi híradóban, mikor a holland közvéleményt Goebbelsék irányították, vezényelték Berlinből.
Dr. Marácz László.
Szívhangrobbanás
A napokban olvastam:
A zene hat a lélegzésre, a vérnyomásra, az immunrendszerre, a hangulatra, befolyásolja az emésztést. Gyógyító erejét sokféleképpen felhasználják az orvosok.
Az egyik hamburgi klinikán nehéz műtét előtt Chopin zongoraszonátáinak segítségével oldják a feszültségét. Máshol Dvorzákra esküsznek. A jól megválasztott muzsika az aneszteziológusok szerint is sokat javíthat a beteg állapotán. Hatására rendeződik a szív ritmusa, csökken a vérnyomás, lassul az anyagcsere, gyengül az izomtónus. Mindez csökkenti a félelem- és fájdalomérzetet.
A zene erejét nem csak gyógyításra, hanem tanulásra és sok minden másra is fel lehet használni. Washington államban az ázsiai bevándorlók észrevehetően gyorsabban tanulják meg az angol nyelvet, ha tanítás közben Mozart zenéje szól. A kanadai Edmonton városában a nyilvános tereken Mozart vonósnégyesei szólnak a hangosbeszélőből a zaklatott járókelők megnyugtatására. Kiderült: még a kábítószer-kereskedelem is lanyhult a zene hatására.
A japán Ohara szeszfőzdében Mozart melódiái mellett készül a rizspálinkához az élesztő. A szakértők szerint különlegesen jó a minősége.
Az ideális zenék :
Álmatlanság ellen: Szimfóniák lassú tételei, Beethoven Holdfény szonátája, Bach csembalódarabjai, Schumann Álmodozása, Gershwin Nyáridőben című darabja.
Baleset, sokk ellen: Feszültségoldásra olyan zenét lehet ajánlani, amelyet jól ismer és szeret a beteg. Ravel Bolerója, Mendelssohn e-moll hegedűversenye vagy a Hair című musicalből a Let the Sunshine In című szám segíthet abban, hogy ismét talpra álljon, maga is akarja a gyógyulást.
Depresszió ellen: Minden barokk zenének hangulatjavító hatása van.
Felhasználható még Vivaldi Négy évszaka, Bach I. brandenburgi versenye,
Beethoven VIII. szimfóniája és Gershwin: Fascinating Rhytm című munkája.
Feltöltődéshez energiaforrásként: Beethoven IX. szimfóniája (különösen az Örömóda), Bach d-moll toccata és fúgája, valamint az V. brandenburgi versenyének első tétele, Leonard Bernstein: West Side Storyjából az I Feel Pretty című dal.
Fáradtság ellen: Vivaldi: C-dúr versenymű két trombitára, vonósokra és csembalóra, Purcell: Versenymű két trombitára, Rimszkij-Korszakov: Spanyol capriccio, indulók.
Fejfájás, migrén esetén: Mozart 39. (Esz-dúr) szimfóniája és A-dúr zongoraversenye.
Éles fájdalom ellen Hacsaturjan: Kardtáncát javasoljuk.
Gátlás leküzdésére: Ravel Bolerója, Csajkovszkij VI. (Patetikus) szimfóniája, Dukas A bűvészinasa, dzsessz-, blues- és dixieland-darabok, Simon és Garfunkel: The Boxer című száma.
Gutaütés esetén: Az utókezelést megkönnyítheti minden ritmikus, könnyen érthető zene, továbbá a metronóm ritmusa, rap, népdal vagy bármely kedvenc zeneszám közben.
Gyermek sérülése esetén: Csajkovszkij Diótörő című szvitje, egyszerű gyerekdalok. A lényeg, hogy a gyerek is ismerje a dallamot, és együtt dúdolja a zenével. A dúdolás felszárítja a könnyet.
Koncentrációs zavar esetén: Mozart D-dúr szonáta két zongorára, halk barokk háttérzene, hangos felolvasás Händel: Vízizenéjének lassú tételeire.
Magas vérnyomás ellen: Gregorián énekek, Mozart: Versenymű fuvolára és hárfára, Simon és Garfunkel: Bridge Over Troubled Water című száma.
Meghűlés esetén: Mozart Varázsfuvolája, a Rolling Stones: Honky Tonk Womanje, Rod Stewarttól a You Are the Star.
Torokfájásra legjobb az "m" hangot zümmögni.
Stressz ellen: Halk, kellemes háttérzene. Lionel Ritchie: My Destinyje,
romantikus zene: Schubert Pisztrángötöse és Heidenrösleinje, Schumann Álmodozása, Smetana A Moldvája, gregorián énekek, esetleg népdalok.
A szívműködés és a vérkeringés erősítésére: Bach d-moll concerto csembalóra és vonósokra, Adagio tétele, Beethoven 4. (G-dúr) zongoraversenye, Mendelssohn e-moll hegedűversenye, gregorián énekek, country- és westerndalok, popzene (Whitney Houston: Where Do Broken Hearts Go, Tina Turner: On Silent Wings).
Terhesség esetén: Mozart D-dúr szimfóniája, Kis éji zenéje, Vivaldi Négy évszaka, gyermek- és altatódalok.
Forrás: http://www.gyongy.hu
Elmúlt napjaim olyanok voltak, mint a kora tavaszi természet.
Itt- ott még előtűnnek az elmúlás nyomai, de az olvadt hókupacok helyén új élet fakad.
A halál szele meglegyintett, de „fityiszt” mutattam.
A csillagászati tavasz beköszöntét a Debrecen Dixiland Jazz Banddel és jazzbarátokkal töltöttem a Romkertben.
New Orleansban kísérik ezzel a halottat utolsó útjára.
Nem éreztem szentségtörésnek.
A dixiland ritmusai úgy hatottak rám, mint egy hangrobbanás.
Nem engedte, hogy keseregjek.
Újra átengedhetem magam a tavasz csodáinak.
A zene hat a lélegzésre, a vérnyomásra, az immunrendszerre, a hangulatra, befolyásolja az emésztést. Gyógyító erejét sokféleképpen felhasználják az orvosok.
Az egyik hamburgi klinikán nehéz műtét előtt Chopin zongoraszonátáinak segítségével oldják a feszültségét. Máshol Dvorzákra esküsznek. A jól megválasztott muzsika az aneszteziológusok szerint is sokat javíthat a beteg állapotán. Hatására rendeződik a szív ritmusa, csökken a vérnyomás, lassul az anyagcsere, gyengül az izomtónus. Mindez csökkenti a félelem- és fájdalomérzetet.
A zene erejét nem csak gyógyításra, hanem tanulásra és sok minden másra is fel lehet használni. Washington államban az ázsiai bevándorlók észrevehetően gyorsabban tanulják meg az angol nyelvet, ha tanítás közben Mozart zenéje szól. A kanadai Edmonton városában a nyilvános tereken Mozart vonósnégyesei szólnak a hangosbeszélőből a zaklatott járókelők megnyugtatására. Kiderült: még a kábítószer-kereskedelem is lanyhult a zene hatására.
A japán Ohara szeszfőzdében Mozart melódiái mellett készül a rizspálinkához az élesztő. A szakértők szerint különlegesen jó a minősége.
Az ideális zenék :
Álmatlanság ellen: Szimfóniák lassú tételei, Beethoven Holdfény szonátája, Bach csembalódarabjai, Schumann Álmodozása, Gershwin Nyáridőben című darabja.
Baleset, sokk ellen: Feszültségoldásra olyan zenét lehet ajánlani, amelyet jól ismer és szeret a beteg. Ravel Bolerója, Mendelssohn e-moll hegedűversenye vagy a Hair című musicalből a Let the Sunshine In című szám segíthet abban, hogy ismét talpra álljon, maga is akarja a gyógyulást.
Depresszió ellen: Minden barokk zenének hangulatjavító hatása van.
Felhasználható még Vivaldi Négy évszaka, Bach I. brandenburgi versenye,
Beethoven VIII. szimfóniája és Gershwin: Fascinating Rhytm című munkája.
Feltöltődéshez energiaforrásként: Beethoven IX. szimfóniája (különösen az Örömóda), Bach d-moll toccata és fúgája, valamint az V. brandenburgi versenyének első tétele, Leonard Bernstein: West Side Storyjából az I Feel Pretty című dal.
Fáradtság ellen: Vivaldi: C-dúr versenymű két trombitára, vonósokra és csembalóra, Purcell: Versenymű két trombitára, Rimszkij-Korszakov: Spanyol capriccio, indulók.
Fejfájás, migrén esetén: Mozart 39. (Esz-dúr) szimfóniája és A-dúr zongoraversenye.
Éles fájdalom ellen Hacsaturjan: Kardtáncát javasoljuk.
Gátlás leküzdésére: Ravel Bolerója, Csajkovszkij VI. (Patetikus) szimfóniája, Dukas A bűvészinasa, dzsessz-, blues- és dixieland-darabok, Simon és Garfunkel: The Boxer című száma.
Gutaütés esetén: Az utókezelést megkönnyítheti minden ritmikus, könnyen érthető zene, továbbá a metronóm ritmusa, rap, népdal vagy bármely kedvenc zeneszám közben.
Gyermek sérülése esetén: Csajkovszkij Diótörő című szvitje, egyszerű gyerekdalok. A lényeg, hogy a gyerek is ismerje a dallamot, és együtt dúdolja a zenével. A dúdolás felszárítja a könnyet.
Koncentrációs zavar esetén: Mozart D-dúr szonáta két zongorára, halk barokk háttérzene, hangos felolvasás Händel: Vízizenéjének lassú tételeire.
Magas vérnyomás ellen: Gregorián énekek, Mozart: Versenymű fuvolára és hárfára, Simon és Garfunkel: Bridge Over Troubled Water című száma.
Meghűlés esetén: Mozart Varázsfuvolája, a Rolling Stones: Honky Tonk Womanje, Rod Stewarttól a You Are the Star.
Torokfájásra legjobb az "m" hangot zümmögni.
Stressz ellen: Halk, kellemes háttérzene. Lionel Ritchie: My Destinyje,
romantikus zene: Schubert Pisztrángötöse és Heidenrösleinje, Schumann Álmodozása, Smetana A Moldvája, gregorián énekek, esetleg népdalok.
A szívműködés és a vérkeringés erősítésére: Bach d-moll concerto csembalóra és vonósokra, Adagio tétele, Beethoven 4. (G-dúr) zongoraversenye, Mendelssohn e-moll hegedűversenye, gregorián énekek, country- és westerndalok, popzene (Whitney Houston: Where Do Broken Hearts Go, Tina Turner: On Silent Wings).
Terhesség esetén: Mozart D-dúr szimfóniája, Kis éji zenéje, Vivaldi Négy évszaka, gyermek- és altatódalok.
Forrás: http://www.gyongy.hu
Elmúlt napjaim olyanok voltak, mint a kora tavaszi természet.
Itt- ott még előtűnnek az elmúlás nyomai, de az olvadt hókupacok helyén új élet fakad.
A halál szele meglegyintett, de „fityiszt” mutattam.
A csillagászati tavasz beköszöntét a Debrecen Dixiland Jazz Banddel és jazzbarátokkal töltöttem a Romkertben.
New Orleansban kísérik ezzel a halottat utolsó útjára.
Nem éreztem szentségtörésnek.
A dixiland ritmusai úgy hatottak rám, mint egy hangrobbanás.
Nem engedte, hogy keseregjek.
Újra átengedhetem magam a tavasz csodáinak.
2012. március 20., kedd
Gálospetri elképzelések
Értarcsa Helyi Tanácsa elvi beleegyezését adta, hogy Gálospetriben a régi magtárat a Szentháromság Gyerekotthon használhassa. A kivitelezésig még több gondot is meg kell oldani.
A tavaly felavatott gálospetri Szentháromság Gyerekotthonban az elmúlt hónapban zárták le az első tanévet. Az ünnepségen jelen volt, és a helyi római katolikus templomban a szentmisét tartotta Böjte Csaba, az otthont működtetőSzent Frenc Alapítványvezetője. A szerzetest több munkatársa is elkísérte, például az a Karda Róbert is, aki az alapítvány nevében, és dr.Kéri Gáspárfogorvossal – aki az otthon létrejöttében is szerepet vállalt – együtt korábban kérést tett le az önkormányzat asztalára, miszerint az intézménynek helyet adó, felújítottFráter kúria melletti magtárat is hasznosítanák.
Tulajdonjogi kérdések
A képviselő–testület megvitatta a kérést, és döntésükről a választ az említett tanévzárón adta át dr.Kéri Gáspár Karda Róbertnek. Ebben olvasható, hogy a tanácsosok egyhangú szavazással elvi beleegyezésüket adták az ötlethez, de több nehézség is adódik. Például tisztázni kell az egykori Termelőszövetkezet magtáránaktulajdonjogi helyzetét, nemkülönben a területéét, melyen fekszik. Utóbbit nehezíti, hogy a vonatkozó bejegyzést tartalmazó oldal állítólag elveszett a telekkönyvből (?!). Ezek után majd újra foglalkozhat az üggyel a képviselő–testület. Bordás Károly polgármester kérdésünkre elmondta: a Gálospetriben lévő két Fráter kúria közül sem a ma orvosi rendelőnek, sem a gyerekotthonnak helyet adót nem kérte vissza örökös.
Elvi döntés
Az elöljárónak is van ötlete a magtár épületének hasznosítására, ő egy szociális otthont is szívesen látna benne. A Helyi Tanács fogja végül is eldönteni, mi legyen, tette hozzá, hangsúlyozva, hogy az fentebb említett még csak elvi döntés volt. A tulajdonjogi kérdések megoldása az elöljáróság feladata, a Szent Ferenc Alapítványtól pedig konkrét terveket várnak, fejtette ki Bordás Károly. A szóban forgó magtárépület egyébként három szintes – pince, földszint, emelet – de a tetőtere is beépíthetőnek tűnik.
Forrás:www.erdon.ro
A tavaly felavatott gálospetri Szentháromság Gyerekotthonban az elmúlt hónapban zárták le az első tanévet. Az ünnepségen jelen volt, és a helyi római katolikus templomban a szentmisét tartotta Böjte Csaba, az otthont működtetőSzent Frenc Alapítványvezetője. A szerzetest több munkatársa is elkísérte, például az a Karda Róbert is, aki az alapítvány nevében, és dr.Kéri Gáspárfogorvossal – aki az otthon létrejöttében is szerepet vállalt – együtt korábban kérést tett le az önkormányzat asztalára, miszerint az intézménynek helyet adó, felújítottFráter kúria melletti magtárat is hasznosítanák.
Tulajdonjogi kérdések
A képviselő–testület megvitatta a kérést, és döntésükről a választ az említett tanévzárón adta át dr.Kéri Gáspár Karda Róbertnek. Ebben olvasható, hogy a tanácsosok egyhangú szavazással elvi beleegyezésüket adták az ötlethez, de több nehézség is adódik. Például tisztázni kell az egykori Termelőszövetkezet magtáránaktulajdonjogi helyzetét, nemkülönben a területéét, melyen fekszik. Utóbbit nehezíti, hogy a vonatkozó bejegyzést tartalmazó oldal állítólag elveszett a telekkönyvből (?!). Ezek után majd újra foglalkozhat az üggyel a képviselő–testület. Bordás Károly polgármester kérdésünkre elmondta: a Gálospetriben lévő két Fráter kúria közül sem a ma orvosi rendelőnek, sem a gyerekotthonnak helyet adót nem kérte vissza örökös.
Elvi döntés
Az elöljárónak is van ötlete a magtár épületének hasznosítására, ő egy szociális otthont is szívesen látna benne. A Helyi Tanács fogja végül is eldönteni, mi legyen, tette hozzá, hangsúlyozva, hogy az fentebb említett még csak elvi döntés volt. A tulajdonjogi kérdések megoldása az elöljáróság feladata, a Szent Ferenc Alapítványtól pedig konkrét terveket várnak, fejtette ki Bordás Károly. A szóban forgó magtárépület egyébként három szintes – pince, földszint, emelet – de a tetőtere is beépíthetőnek tűnik.
Forrás:www.erdon.ro
2012. március 19., hétfő
Apák Napján Gálospetriben
Nagyböjt nem múlhatott, hogy ne látogassam meg gyermekeimet Gálospetriben.
Idejét a húsvét előtti Örömvasárnapra időzítettem.
Lázasan készülődtem, hiszen vezető váltás történt a Szentháromság Otthon élén.
Vasárnap délben, Érmihályfalva vasútállomásán vártak rám.
Ildikó, az otthon vezetője, Erzsike, János a kedves székely házaspár, és Józsika keresztfiam.
Nagy volt a nyüzsgés az otthonban.
A vendégek között örömmel üdvözöltem Fellegi Katókát, régi ismerősömet, barátomat a Baptista Szeretetszolgálat önkéntesét.
Ildikóval megismerkedtem, egyeztettük együttműködésünk soron lévő feladatait.
Ebéd után, az otthon mikrobuszával Értarcsára utaztunk vasárnapi szentmisére.
Mihály Balázs Atyamisézett a kicsiny kápolnában, amit zsúfolásig megtöltött népes gyermekseregünk.
Mise után, Gálospetriben Apák Napjára emlékeztünk.
János Bácsit köszöntöttük.
Jó szívvel gondoltunk Csaba Testvérre, aki kétezer gyermek atyja.
Jelképesen Józsika nyakába tettem a ferencesek Tau keresztjét, ami minden gyermeknek szólt.
Assisi Szent Ferenc imájával koronáztuk meg az Örömvasárnap felemelő pillanatait.
A hazautazásom előtti búcsúzás alkalmával boldogan, őszinte szívvel mondtam Ildikónak:
Örülök, hogy a gyermekek jó kezekben vannak.
Bízom Benne és segítőiben.
Böjte Csaba gondolatát idézem:
„Bizalom nélkül minden nevelési, oktatási erőfeszítésünk hiábavaló.
A leggondosabban elkészített levesben is elég egy légy irritáló jelenléte ahhoz, hogy ehetetlen legyen.”
Apák Napján Gálospetriben
Nagyböjt nem múlhatott, hogy ne látogassam meg gyermekeimet Gálospetriben.
Idejét a húsvét előtti Örömvasárnapra időzítettem.
Lázasan készülődtem, hiszen vezető váltás történt a Szentháromság Otthon élén.
Vasárnap délben, Érmihályfalva vasútállomásán vártak rám.
Ildikó, az otthon vezetője, Erzsike, János a kedves székely házaspár, és Józsika keresztfiam.
Nagy volt a nyüzsgés az otthonban.
A vendégek között örömmel üdvözöltem Fellegi Katókát, régi ismerősömet, barátomat a Baptista Szeretetszolgálat önkéntesét.
Ildikóval megismerkedtem, egyeztettük együttműködésünk soron lévő feladatait.
Ebéd után, az otthon mikrobuszával Értarcsára utaztunk vasárnapi szentmisére.
Mihály Balázs Atyamisézett a kicsiny kápolnában, amit zsúfolásig megtöltött népes gyermekseregünk.
Mise után, Gálospetriben Apák Napjára emlékeztünk.
János Bácsit köszöntöttük.
Jó szívvel gondoltunk Csaba Testvérre, aki kétezer gyermek atyja.
Jelképesen Józsika nyakába tettem a ferencesek Tau keresztjét, ami minden gyermeknek szólt.
Assisi Szent Ferenc imájával koronáztuk meg az Örömvasárnap felemelő pillanatait.
A hazautazásom előtti búcsúzás alkalmával boldogan, őszinte szívvel mondtam Ildikónak:
Örülök, hogy a gyermekek jó kezekben vannak.
Bízom Benne és segítőiben.
Böjte Csaba gondolatát idézem:
„Bizalom nélkül minden nevelési, oktatási erőfeszítésünk hiábavaló.
A leggondosabban elkészített levesben is elég egy légy irritáló jelenléte ahhoz, hogy ehetetlen legyen.”
2012. március 14., szerda
Közösségi oldalak böjtje
Francia bloggerek felhívást tettek közzé a közösségi oldalak használatának csökkentésére a nagyböjti időszakban.
Igazi nagyböjti erőfeszítés lenne, főleg a fiatalok részéről, ha a felhívásnak megfelelően visszafognák a Facebook és a Twitter használatát. Az internet és a közösségi oldalak használatának csökkentése szép válasz XVI. Benedek kommunikációs világnapra szóló üzenetére is – írja a La Croix. „Napjainkban egyre inkább az internet válik a kérdések és a válaszok színterévé (…) A csend szükséges ahhoz, hogy ki tudjunk igazodni a rengeteg kérdés és válasz között, melyek minket érnek, és ahhoz, hogy felismerjük a valóban fontos kérdéseket, és azokra koncentráljunk.”
Egy Clermont-Ferrand-i tanítónő tette meg az első lépést azzal, hogy felhívást tett közzé a Twitter használatának húsvétig való mellőzéséről. „Nem vagyok a közösségi oldalak ellen, nyitottabbá tették a gondolkodásomat, és hozzásegítenek, hogy sokféle emberrel kerüljek kapcsolatba – mondja Dominique. – De az is jót fog tenni, ha egy kicsit leállok, mert rájöttem, hogy túl sok időt töltök ezeken az oldalakon, nagyjából napi két órát.”
Bernard Maës atya, egy párizsi iskola lelkésze azt tanácsolja a diákoknak, hogy ne csak csökkentsék a használatot a nagyböjtben, hanem vágjanak bele radikálisan, és „tapasztalják meg milyen, ha egyáltalán nem jelentkeznek fel a közösségi oldalakra”. Saját Facebook oldalára egy kis bőrönd képét tette fel, mely az oldaltól való nagyböjti távollétére utal. „A közösségi oldalak használatának szüneteltetése jó üzenet a fiatalok számára” – véli az atya.
A fiatalok ugyanis nem nagyon értik a böjt lényegét. „Ahhoz, hogy találkozzunk az Úrral, mindenképpen tiszta terepre van szükség: meg kell szabadulnunk mindentől, ami felszínes. (…) A nagyböjt remek időszak arra, hogy kikapcsoljuk a folytonos információáradatot, és felfedezzük a belső csendünket…”
A toulouse-i egyházmegye ifjúsági pasztorációs központja egy könyvecskét adott ki a nagyböjtre, melyben szintén szerepel a közösségi oldalak böjtjére való felhívás. „A Facebook használatának teljes felfüggesztése is szerepel a nagyböjtre adott tanácsaink között” – mondja Simon d’Artigue atya, a toulouse-i ifjúsági pasztorációs központ vezetője. Ám bevallja azt is, hogy a könyvecske reklámozásához a Facebook-ot is felhasználta. „Nem tartom rossznak a közösségi oldalakat, de tudni kell mértéket tartani a használatukban.”
Magyar Kurír
2012. március 13., kedd
Krasznahorka büszke vára
Krasznahorka büszke vára, ráborult az éj homálya.
Tornyok ormán az őszi szél, rég múlt dicsőségről mesél.
Rákóczinak dicső kora, nem jön vissza többé soha.
Harcosai mind pihennek bujdosó fejedelemnek.
A toronyból késő este tárogató nem szól messze.
/:Olyan kihalt, olyan árva, Krasznahorka büszke vára.:/
Tornyok ormán az őszi szél, rég múlt dicsőségről mesél.
Rákóczinak dicső kora, nem jön vissza többé soha.
Harcosai mind pihennek bujdosó fejedelemnek.
A toronyból késő este tárogató nem szól messze.
/:Olyan kihalt, olyan árva, Krasznahorka büszke vára.:/
2012. március 8., csütörtök
Egy fájdalmas mosoly
Katalin Nővérem ezekkel a gondolatokkal kívánt Áldott húsvéti ünnepeket:
„Jézus legnagyobb ajándéka számunkra a „megváltás eseménye” a szentmisében válik jelenvalóvá.
A szentmise áldozatában rendkívüli dimenzióba kerülünk, mintha kiszakadt volna az idő, ott vagyunk a Golgotán, ahol minden kor embere elvonul.
Van, aki káromkodik, gúnyolódik, van, aki közömbös, van , aki megáll, leborul, imádkozik.
Jézus keresztje mindenki számára a test és vér különválása az oltár misztériumában a halált jelenti.
Ha ebbe bekapcsolódunk, imádkozunk, részesei lehetünk ennek az áldozatnak, amelyhez hozzátehetjük saját kis áldozatainkat, imáinkat, szeretetünket.
Amikor a pap a szentostya egy kis darabkáját beleejti a szent vérbe, azok újra eggyé válnak- akkor megvalósul a jövő is Jézus feltámadásában, s majd a mi feltámadásunk is.
Ez válik jelenvalóvá naponta a Szentmisében, ez az isteni szeretet csodája.
Ezért nem lehetünk a szentmisével szemben közömbösek.
A Kereszt tesz bennünket hasonlóvá Krisztushoz, minél nagyobb a keresztünk, annál közelebb kerülhetünk általa a legnagyobb keresztet vállaló Jézushoz.
De nem szabad keresztjeinket másokéhoz mérni, csak egyedül Jézuséhoz, s akkor rájövünk, a mi keresztünk kisebb.”
Miután elolvastam az üzenetet, szemem a falon függő húsvéti koszorúra tévedt.
Évekkel korábbi húsvétom emléke nyúlt utánam a múltból.
Egészségem megroppant, munkámat elveszítettem.
Egy apró Édent álmodtam magamnak.
Gazdálkodni kezdtem egy tiszadobi portán.
Kertem zöldségekkel, gyümölcsökkel telepítettem, udvarom kakas kukorékolással, röfögéssel, mekegéssel volt tele.
A tavasz megállíthatatlan közeledtét hóvirágaim hirdették.
Éléstárunk kimerülőben volt.
Mit teszünk a húsvéti asztalra?
Mekike lesz az áldozati bárány.
Mekike egy „bicebóca” kecskegida volt.
Ketten születtek egyidőben, egyik lába megsérült.
Három lábát ugyanolyan ügyesen használta, mint ép testvére.
Rövid idő alatt a család kedvence lett.
Féltő gondoskodással neveltem, tereltem.
Párja, Matyi fékezhetetlen volt.
Mekikét kipányvázva legeltettem,Matyi szabadon legelt az udvaron.
Mindent összerágott, mindenhová elbitangolt.
Így szabadulhatott rá, az udvari kamrában felhalmozott csicsóka kupacra.
Teletömte a hasát.
Estére már keservesen sírt.
Láttam, hasa hatalmasra felfúvódott.
Állatorvost hívtam, gyógyszert kapott, de menthetetlen volt.
Levágtam, de a gyógyszer miatt, húsát csak kutyáim kapták eledelül.
Mekike viszont születési hibája ellenére gyönyörű volt.
A családomnak ennie kellett az ünnepen.
Apósom segítségével feláldoztuk.
Ma is belém hasít kétségbeesett sírása.
Apósom feldolgozta húsát, bőrét kikészíttettük.
Két kicsi kecském történetének van- e tanulsága számomra?
Ma, régi és új életem vélem benne felfedezni.
Amíg életem fékezhetetlen habzsolással telt, áldozatom a kutyák eledelévé vált.
Ma, amikor életem Istenem vigyázza, áldozatom az emberek boldogulását szolgálja.
Húsvétkor, amikor asztalhoz ülök, e szavak mormolásával teszem:
Urunk halálára emlékeztető áldott Kenyér, élő, s embert éltető!Add, hogy éljen lelkem belőled csupán, s jóízét tebenned ne veszítse szám!
Kegyes pelikánom, Uram Jézusom!
Szennyes vagyok, szennyem véreddel mosom,
Elég volna egy csepp, hogyha hullna rá:
Világ minden bűnét meggyógyítaná…
Jézus, kit csak rejtve szemlélhetek itt!
Mikor lesz, hogy szomjas vágyam jóllakik?
Hogy majd fátyol nélkül nézve arcodat, leljem szent fényedben boldogságomat!
Amen.
„Jézus legnagyobb ajándéka számunkra a „megváltás eseménye” a szentmisében válik jelenvalóvá.
A szentmise áldozatában rendkívüli dimenzióba kerülünk, mintha kiszakadt volna az idő, ott vagyunk a Golgotán, ahol minden kor embere elvonul.
Van, aki káromkodik, gúnyolódik, van, aki közömbös, van , aki megáll, leborul, imádkozik.
Jézus keresztje mindenki számára a test és vér különválása az oltár misztériumában a halált jelenti.
Ha ebbe bekapcsolódunk, imádkozunk, részesei lehetünk ennek az áldozatnak, amelyhez hozzátehetjük saját kis áldozatainkat, imáinkat, szeretetünket.
Amikor a pap a szentostya egy kis darabkáját beleejti a szent vérbe, azok újra eggyé válnak- akkor megvalósul a jövő is Jézus feltámadásában, s majd a mi feltámadásunk is.
Ez válik jelenvalóvá naponta a Szentmisében, ez az isteni szeretet csodája.
Ezért nem lehetünk a szentmisével szemben közömbösek.
A Kereszt tesz bennünket hasonlóvá Krisztushoz, minél nagyobb a keresztünk, annál közelebb kerülhetünk általa a legnagyobb keresztet vállaló Jézushoz.
De nem szabad keresztjeinket másokéhoz mérni, csak egyedül Jézuséhoz, s akkor rájövünk, a mi keresztünk kisebb.”
Miután elolvastam az üzenetet, szemem a falon függő húsvéti koszorúra tévedt.
Évekkel korábbi húsvétom emléke nyúlt utánam a múltból.
Egészségem megroppant, munkámat elveszítettem.
Egy apró Édent álmodtam magamnak.
Gazdálkodni kezdtem egy tiszadobi portán.
Kertem zöldségekkel, gyümölcsökkel telepítettem, udvarom kakas kukorékolással, röfögéssel, mekegéssel volt tele.
A tavasz megállíthatatlan közeledtét hóvirágaim hirdették.
Éléstárunk kimerülőben volt.
Mit teszünk a húsvéti asztalra?
Mekike lesz az áldozati bárány.
Mekike egy „bicebóca” kecskegida volt.
Ketten születtek egyidőben, egyik lába megsérült.
Három lábát ugyanolyan ügyesen használta, mint ép testvére.
Rövid idő alatt a család kedvence lett.
Féltő gondoskodással neveltem, tereltem.
Párja, Matyi fékezhetetlen volt.
Mekikét kipányvázva legeltettem,Matyi szabadon legelt az udvaron.
Mindent összerágott, mindenhová elbitangolt.
Így szabadulhatott rá, az udvari kamrában felhalmozott csicsóka kupacra.
Teletömte a hasát.
Estére már keservesen sírt.
Láttam, hasa hatalmasra felfúvódott.
Állatorvost hívtam, gyógyszert kapott, de menthetetlen volt.
Levágtam, de a gyógyszer miatt, húsát csak kutyáim kapták eledelül.
Mekike viszont születési hibája ellenére gyönyörű volt.
A családomnak ennie kellett az ünnepen.
Apósom segítségével feláldoztuk.
Ma is belém hasít kétségbeesett sírása.
Apósom feldolgozta húsát, bőrét kikészíttettük.
Két kicsi kecském történetének van- e tanulsága számomra?
Ma, régi és új életem vélem benne felfedezni.
Amíg életem fékezhetetlen habzsolással telt, áldozatom a kutyák eledelévé vált.
Ma, amikor életem Istenem vigyázza, áldozatom az emberek boldogulását szolgálja.
Húsvétkor, amikor asztalhoz ülök, e szavak mormolásával teszem:
Urunk halálára emlékeztető áldott Kenyér, élő, s embert éltető!Add, hogy éljen lelkem belőled csupán, s jóízét tebenned ne veszítse szám!
Kegyes pelikánom, Uram Jézusom!
Szennyes vagyok, szennyem véreddel mosom,
Elég volna egy csepp, hogyha hullna rá:
Világ minden bűnét meggyógyítaná…
Jézus, kit csak rejtve szemlélhetek itt!
Mikor lesz, hogy szomjas vágyam jóllakik?
Hogy majd fátyol nélkül nézve arcodat, leljem szent fényedben boldogságomat!
Amen.
2012. március 5., hétfő
Húsvéti készülődés
Gyakran mondják: Nagypéntek nélkül nincs Feltámadás.
.
De az Örömhír vonzásában azt is tudjuk, hogy a Feltámadás reménye nélkül nehéz lenne kibírni a Nagypénteket.
Csak a Feltámadás fényében látható a szenvedés értelme, csak aki megismerte Isten ígéreteit, az tudja, hogy az Istent szeretőknek minden a javára szolgál, hiszen a Mennyországba a kereszten keresztül vezet az út.
Nekünk, keresztényeknek ez az igazság nagy küldetést is jelent.
Ma, Magyarországon a korábbinál sokkal több a szenvedés, kilátástalanság, reménytelenség.
Honfitársaink százezrei, milliói kerültek nagyon nehéz helyzetbe.
Krisztusi tanúságtételünkkel mi most igazán sokat segíthetünk életükön, hiszen aki általunk közelebb kerül Istenhez, annak megváltozik az élete még nehéz helyzetében is..
Buzdítalak ezért Titeket a Szentírás szavaival:
Öltsétek fel Isten fegyverzetét.
Vegyétek magatokra az igazság páncélját.
Fogjátok a Hit pajzsát, amellyel elháríthatjátok a Gonosz minden tüzes nyilát.
Vegyétek föl az üdvösség sisakját és markoljátok meg a lélek kardját, ami az Isten igéje.
Nagyszüksége van most a tanúságtételetekre Magyarországnak.
Használjátok fel jól a nagyböjti és húsvéti szent időt, mélyüljetek el a Húsvét és a Feltámadás titkában, hogy hitetekről és reményetekről Isten segítségével tehessetek tanúságot.
/Váradi Szabolcs/
.
De az Örömhír vonzásában azt is tudjuk, hogy a Feltámadás reménye nélkül nehéz lenne kibírni a Nagypénteket.
Csak a Feltámadás fényében látható a szenvedés értelme, csak aki megismerte Isten ígéreteit, az tudja, hogy az Istent szeretőknek minden a javára szolgál, hiszen a Mennyországba a kereszten keresztül vezet az út.
Nekünk, keresztényeknek ez az igazság nagy küldetést is jelent.
Ma, Magyarországon a korábbinál sokkal több a szenvedés, kilátástalanság, reménytelenség.
Honfitársaink százezrei, milliói kerültek nagyon nehéz helyzetbe.
Krisztusi tanúságtételünkkel mi most igazán sokat segíthetünk életükön, hiszen aki általunk közelebb kerül Istenhez, annak megváltozik az élete még nehéz helyzetében is..
Buzdítalak ezért Titeket a Szentírás szavaival:
Öltsétek fel Isten fegyverzetét.
Vegyétek magatokra az igazság páncélját.
Fogjátok a Hit pajzsát, amellyel elháríthatjátok a Gonosz minden tüzes nyilát.
Vegyétek föl az üdvösség sisakját és markoljátok meg a lélek kardját, ami az Isten igéje.
Nagyszüksége van most a tanúságtételetekre Magyarországnak.
Használjátok fel jól a nagyböjti és húsvéti szent időt, mélyüljetek el a Húsvét és a Feltámadás titkában, hogy hitetekről és reményetekről Isten segítségével tehessetek tanúságot.
/Váradi Szabolcs/
Húsvéti készülődés
Gyakran mondják: Nagypéntek nélkül nincs Feltámadás.
.
De az Örömhír vonzásában azt is tudjuk, hogy a Feltámadás reménye nélkül nehéz lenne kibírni a Nagypénteket.
Csak a Feltámadás fényében látható a szenvedés értelme, csak aki megismerte Isten ígéreteit, az tudja, hogy az Istent szeretőknek minden a javára szolgál, hiszen a Mennyországba a kereszten keresztül vezet az út.
Nekünk, keresztényeknek ez az igazság nagy küldetést is jelent.
Ma, Magyarországon a korábbinál sokkal több a szenvedés, kilátástalanság, reménytelenség.
Honfitársaink százezrei, milliói kerültek nagyon nehéz helyzetbe.
Krisztusi tanúságtételünkkel mi most igazán sokat segíthetünk életükön, hiszen aki általunk közelebb kerül Istenhez, annak megváltozik az élete még nehéz helyzetében is..
Buzdítalak
ezért Titeket a Szentírás szavaival:
Öltsétek fel Isten fegyverzetét.
Vegyétek magatokra az igazság páncélját.
Fogjátok a Hit pajzsát, amellyel elháríthatjátok a Gonosz minden tüzes nyilát.
Vegyétek föl az üdvösség sisakját és markoljátok meg a lélek kardját, ami az Isten igéje.
Nagyszüksége van most a tanúságtételetekre Magyarországnak.
Használjátok fel jól a nagyböjti és húsvéti szent időt, mélyüljetek el a Húsvét és a Feltámadás titkában, hogy hitetekről és reményetekről Isten segítségével tehessetek tanúságot.
/Váradi Szabolcs/
.
De az Örömhír vonzásában azt is tudjuk, hogy a Feltámadás reménye nélkül nehéz lenne kibírni a Nagypénteket.
Csak a Feltámadás fényében látható a szenvedés értelme, csak aki megismerte Isten ígéreteit, az tudja, hogy az Istent szeretőknek minden a javára szolgál, hiszen a Mennyországba a kereszten keresztül vezet az út.
Nekünk, keresztényeknek ez az igazság nagy küldetést is jelent.
Ma, Magyarországon a korábbinál sokkal több a szenvedés, kilátástalanság, reménytelenség.
Honfitársaink százezrei, milliói kerültek nagyon nehéz helyzetbe.
Krisztusi tanúságtételünkkel mi most igazán sokat segíthetünk életükön, hiszen aki általunk közelebb kerül Istenhez, annak megváltozik az élete még nehéz helyzetében is..
Buzdítalak
ezért Titeket a Szentírás szavaival:
Öltsétek fel Isten fegyverzetét.
Vegyétek magatokra az igazság páncélját.
Fogjátok a Hit pajzsát, amellyel elháríthatjátok a Gonosz minden tüzes nyilát.
Vegyétek föl az üdvösség sisakját és markoljátok meg a lélek kardját, ami az Isten igéje.
Nagyszüksége van most a tanúságtételetekre Magyarországnak.
Használjátok fel jól a nagyböjti és húsvéti szent időt, mélyüljetek el a Húsvét és a Feltámadás titkában, hogy hitetekről és reményetekről Isten segítségével tehessetek tanúságot.
/Váradi Szabolcs/
2012. március 4., vasárnap
A tett halála az okoskodás
Krisztusban szeretett Kedves Testvérek!
A nagyböjti szentidő különleges ajándéka által arra kapunk meghívást, hogy egy egészen bensőséges, szent találkozást és együttlétet éljünk át Jézussal.Ő hív meg bennünket arra, hogy megismertesse velünk szeretetének kimondhatatlan gazdagságát. Ehhez szükséges, hogy legyenek az életünkben olyan időszakok, amikor elhagyva a mindennapok megszokott világát, fölmegyünk Isten hegyére, hogy szemléljük, és amennyire képesek vagyunk rá, befogadjuk a felfoghatatlant, a megmagyarázhatatlant, a csodát, Isten minden értelmet meghaladó szeretetét.
Isten hegyén, Isten jelenlétében fedezhetjük föl, a kiválasztott apostolokhoz hasonlóan, hogy mennyire örömteli, szép és értelmes Jézushoz tartozni, és vele közösségben lenni. Ezt az élményt élte át nem csak a kiválasztott három személy a színeváltozás hegyén, de Zakeus, a vámos, amikor hajlékába fogadta, - a Jézus lábát olajjal megkenő bűnös nő, - a vámasztaltól elhívott Lévi és megannyi követője Krisztus Urunknak. Erre az élményre hív bennünket is Jézus a húsvéti ünnepekre való előkészületek szent negyven napjában.
Forrás: Kaplonyi Barátok
A nagyböjti szentidő különleges ajándéka által arra kapunk meghívást, hogy egy egészen bensőséges, szent találkozást és együttlétet éljünk át Jézussal.Ő hív meg bennünket arra, hogy megismertesse velünk szeretetének kimondhatatlan gazdagságát. Ehhez szükséges, hogy legyenek az életünkben olyan időszakok, amikor elhagyva a mindennapok megszokott világát, fölmegyünk Isten hegyére, hogy szemléljük, és amennyire képesek vagyunk rá, befogadjuk a felfoghatatlant, a megmagyarázhatatlant, a csodát, Isten minden értelmet meghaladó szeretetét.
Isten hegyén, Isten jelenlétében fedezhetjük föl, a kiválasztott apostolokhoz hasonlóan, hogy mennyire örömteli, szép és értelmes Jézushoz tartozni, és vele közösségben lenni. Ezt az élményt élte át nem csak a kiválasztott három személy a színeváltozás hegyén, de Zakeus, a vámos, amikor hajlékába fogadta, - a Jézus lábát olajjal megkenő bűnös nő, - a vámasztaltól elhívott Lévi és megannyi követője Krisztus Urunknak. Erre az élményre hív bennünket is Jézus a húsvéti ünnepekre való előkészületek szent negyven napjában.
Forrás: Kaplonyi Barátok
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)